Ndërkombëtarët të kënaqur me mbarëvajtjen | Ballkani | DW | 18.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Ndërkombëtarët të kënaqur me mbarëvajtjen

Përfundojnë me sukses zgjedhjet parlamentare dhe lokale në Kosovë. Afro 45 përqind e qytetarëve të Kosovës morrën pjesë në votime, ndërsa serbët i bojkotuan zgjedhjet pothuaj krejtësisht. .

Selia UNMIK-ut në Prishtinë

Selia UNMIK-ut në Prishtinë

Procesi i zgjedhjeve në Kosovë cilësohet i sukseshëm nga autoritetet ndërkombëtare dhe vendore, mirëpo pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje nuk ishte e kënaqshme. Nga të dhënat paraprake të KQZ-ve, njoftohet se pjesëmarrja në votime ishte afro 45 përqind. Rezultatet paraprake të fituesve të zgjedhjeve nuk janë bërë ende të ditura nga KQZ-të, megjithatë një rrjet i organizatave joqeveritare “Demokracia në veprim”, që vëzhgoi zgjedhjet, shpalli fituese PDK-së, të udhëhequr nga Hashim Thaqi, që mendohet të ketë marrë 34 përqind të votave. Partia e dytë radhitet LDK-ja, me 22 përqind, që shënon një rënie shumë të madhe të kësaj partie, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2004. Partia e tretë është AKR-ja, e biznesmenit kosovar Behxhet Pacolli, e cila fitoi 12 përqind. LDD, e udhëhequr nga Nexhat Daci, krah i ndarë i LDK, fitoi 10 përqind të votave. 10 përqind mori edhe AAK, ndërsa partia politike ORA e udhëhqur nga Veton Surroi, fitoi vetëm 4 përqind të votave.

Asnjëra nga partitë politike që nuk morrën numër të madh votash nuk ka kometuar këtë rezultat jozyrtar të dhënë nga organizatat joqeveritare. PDK-ja, që nga mesnata po feston fitorën e saj. Lideri i kësaj partie Hashim Thaçi, tha para simpatizantëve, se kjo fitore është historike për partinë e tij dhe një fillim i ri për Kosovën.

Organizatorët e zgjedhjeve të 17 nëntorit dhe krerët e administratës ndërkombëtare janë të kënaqur me mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, mirëpo nga deklarimet e tyre u pa qartë se ata nuk janë të kënaqur me pjesëmarrjen në votime. Shkaku kryesor sipas tyre, ishin kushtet e këqija atmosferike. Megjithatë, pjemarrjen e ulët në votime analistët e lidhin me zhgënjimin e qytetarëve, në radhë të parë me paqartësinë e statusit të Kosovës, zvarritjet e vazhdueshme dhe gjendjen e rëndë ekonomike e sociale e të qytetarëve, si dhe paralajmërimin e mëhershëm të koalicionit të mundshëm ndërmjet PDK-së dhe LDK-së.

Sidoqoftë, megjithë pjesëmarrjen e ulët në votime, zgjedhjet cilësohen legjitime sepse, para tyre nuk pati një rregullore e cila do të sanksiononte legjitimitetin e zgjedhjeve me pjesëmarrje të votuesve më pak se 50 përqind. Dëshpëruese për organizatorët e zgjedhjeve ishte pjesëmarrja shumë e ulët në zgjedhje e pjesëtarëve të komunitetit serb. Nëse flitet me shifra në nivel të Kosovës llogaritet se pjesëmarrja e serbëve në zgjedhje ishte nën një përqind. Shefi i UNMIK-ut, Joakim Rycker, tha se bojkotimi i zgjedhjeve nga ana e serbëve të Kosovës ishte pasojë e thirrjeve të autoriteteve të Beogradit të cilat kërkuan nga serbët e Kosovës që mos të dalin në zgjedhje. Pjesëtarët e komunitetit serb në pjesën veriore të Kosovës, penguan madje procesin zgjedhor duke kundërshtuar që në objektet publike të hapen qendrat e votimit. Zgjedhjet në Kosovë u mbikqyrën nga mijëra vëzhgues vendorë dhe ndërkombëtarë. 150 vëzhgues ishin nga Këshilli i Evropës dhe sipas tyre zgjedhjet në Kosovë janë cilësuar të jenë zhvilluar në një atmosferë të qetë demokratike dhe pa probleme. Rikutojmë se në zgjedhjet e 17 nëtorit garuan 97 subjekte politike. U votua për deputet për parlamentin e Kosovës, për asambletë komunale dhe drejpërdrejtë për kryetarët e komunave.

 • Data 18.11.2007
 • Autor Bekim Shehu/aca
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIes
 • Data 18.11.2007
 • Autor Bekim Shehu/aca
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CIes