NATO e shqetësuar për ndërprerjen e marrëveshjes për armët konvencionale nga Rusia | Gjermania - Tregu i punës | DW | 08.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

NATO e shqetësuar për ndërprerjen e marrëveshjes për armët konvencionale nga Rusia

NATO ka shprehur shqetësim për hapin e fundit të Rusisë për nderprerjen e së ashtuquajturës marrëveshje për armët konvencionale. Nga Brukseli bëhet e ditur, se shtetet anëtare të aleancës nuk e shohin me mirëkuptim daljen e Moskës nga marrëveshja. Ajo është një nga shtyllat kryesore të arkitekturës së sigurisë. Dhoma e poshtme e parlamentit rus kishte vendosur më parë njëzëri për ndërprerjen e marrëveshjes për armët konvencionale në Evropë. Ajo përcakton kufirin maksimal për tanket, artilerinë dhe aviacionin. Hapin, me të cilin kërcënon që prej muajsh presidenti i Rusisë, Vladimir Putin në konfliktin për mbrojtjen antiraketore amerikane, duhet ta aprovojë edhe dhoma e dytë e parlamentit, këshilli federativ, si dhe Putini.

 • Data 08.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5QX
 • Data 08.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C5QX