Në përvjetorin e 70-të të fillimit të Luftës II Botërore gjermanët mund të ndihen në njëfarë mënyre të pastër me historinë | Studimi në Gjermani | DW | 01.09.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Në përvjetorin e 70-të të fillimit të Luftës II Botërore gjermanët mund të ndihen në njëfarë mënyre të pastër me historinë

Shtypi gjerman rreth fillimit 70 vjet më parë të Luftës së Dytë Botërore.

Këmbësoria gjermane duke hyrë në Belgjikë

Pushtimi i Belgjikës gjatë Luftës II Botërore

Gazeta "Badische Neueste Nachrichten" e komenton kështu këtë përvjetor:

"Si sot 70 vjet më parë nisi Lufta e Dytë Botërore. Jo kudo është diskutuar në këtë kohë kaq pa rezerva historia e atdheut. Rusia e ka ende të vështirë, që të pranojë zyrtarisht disa fakte. Fitoren kundër Hitlerit nuk duhet ta turbullojë asnjë njollë, aq më tepër që kjo fitore krijon identitetin e shtetit sovjetik. Kjo shkon kaq larg, sa heshtet për ndihmat gjigande ushtarake, që Moska mori në vitet e luftës nga SHBA. Deri para pak kohësh Rusia e ka mohuar masakrën e Katynit, në të cilën shërbimi i fshehtë sovjetik vrau 15 mijë oficerë polakë. Prandaj është një gjest i veçantë, që kryeministri i Rusisë, Putin e ka dënuar ndërkohë me qartësi të madhe Paktin Hitler-Stalin."

Gazeta "Märkische Allgemeine" shkruan:

"Sot, kur kujtohet fillimi i Luftës së Dytë Botërore ne gjermanët mund të ndihemi në njëfarë mënyre të pastër me historinë tonë. Sepse mënyra se si populli ynë është përballur me fajin e tij historik dhe përgjegjësinë historike vlerësohet edhe nga fqinjët. Meqenëse armiqtë e dikurshëm janë pajtuar sot me Gjermaninë e paqtë, kjo është dëshmia më e mirë se vendi ynë e ka përvetësuar mësimin e tij historik."

Autor: dpa/Auron Dodi
Redaktor: Pandeli Pani

 • Data 01.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JMuC
 • Data 01.09.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/JMuC