Në gjueti votash | Studimi në Gjermani | DW | 29.06.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Në gjueti votash

CDU dhe CSU gënjejnë veten nëse mendojnë, se rezultati i zgjedhjeve do të varet prej dhuratave tatimore.

default

Unioni Kristindemokrat/kristiansocial në Gjermani miratoi programin elektoral për zgjedhjet parlamentare në vjeshtë. Kryesitë e të dyja partive simotra miratuan njëzëri në Berlin dokumentin e programit elektoral, që parashikon lehtësimin e qytetarëve nga taksat si dhe impulse të reja për rritjen ekonomike. Kjo temë gjen jehonë në shtypin gjerman të së hënës.


Gazeta "Lausitzer Rundschau" komenton: "Kancelarja Merkel ndodhet deri më 27 shtator në çarkun e tatimeve, sepse në sfondin e 300 miliardë eurove borxhe të reja deri në vitin 2013 me sa duket as njerëzit e partisë së saj nuk besojnë, që ulja e taksave është e mundshme dhe se rritjet e tyre nuk janë të nevojshme. Do të ishte mirë nëse do qe ndryshe. Por përgjigjet mungojnë. Merkeli dhe shokët e saj të partisë duhet ta thonë qartë, se ku duan t' i gjejnë miliardat që mungojnë, ku duhet kursyer e shkurtuar. Por në vend që të flasin hapur ata vetëm llomotisin."


Gazeta "Münchener Merkur" vëren: "Normalisht qytetari i thjeshtë ngre supet kur është fjala për programet elektorale. Në letra shkruhet shumë, ka mësuar qytetari, dhe politikanët premtojnë shumë kur dalin në gjueti për vota. Por në sfondin e krizës botërore financiare arsyeja e zakonshme e qytetarit mund të shndërrohet në indinjatë prej rregullave stereotipe të lojës, sepse askush nuk lejon ta marrin për budalla, kështu siç po ndodh tani me grindjen e padurueshme për taksat. Kristiandemokratët e kristiansocialët gënjejnë veten nëse mendojnë, se rezultati i zgjedhjeve do të varet prej dhuratave tatimore. Në sfondin e borxheve tronditëse të shtetit askush nuk beson, se do të mbetet i paprekur nga përpjekjet për të shpëtuar buxhetet publike prej kolapsit. E përderisa është kështu, partitë e mëdha popullore duhet që mundësisht t'u thonë njerëzve të vërtetën në kohën e duhur, në vend që të ngrutësohen prej burracakërisë dhe frikës nga ndëshkimi përmes votës."

Autor: Vilma Filaj-Ballvora
Redaktoi: Pandeli Pani


 • Data 29.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Id6y
 • Data 29.06.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Id6y