Në Australi votohet për zgjedhjen e një parlamenti të ri | Gjermania - Tregu i punës | DW | 24.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Në Australi votohet për zgjedhjen e një parlamenti të ri

Në Australi qytetarët janë thirrur sot të votojnë për zgjedhjen e një parlamenti të ri. Për rreth 14 milionë qytetarë me të drejtë vote, pjesëmarrja në votim është obligative. Sipas anketave të fundit pritet që Partia Liberale e kryeministrit konservator dhe aleat i ngushtë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Xhon Haurd të pësoj humbje në këto zgjedhje. Mendohet që gjasat më të mira për fitimin e zgjedhjeve i ka Partia Laburiste në opozitë e diplomatit 50 vjeçar Kevin Rud. Ai ka paralajmëruar se në rast të fitores do të tërheq forcat australiane nga Iraku dhe do të ratifikoj Protokolin e Kiotos për mbrojtjen e ambientit.

 • Data 24.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CSeR
 • Data 24.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CSeR