Mitrovica në duart e Nato-s | Ballkani | DW | 17.03.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Mitrovica në duart e Nato-s

25 policë të kombeve të bashkuara, 8 ushtarë të forcave paqerujatëse dhe dhjetra pjestarë të komuntetit serb, janë plagosur gjatë një përleshje të serbëve dhe organeve të rendit në pjesën veriore të Mitrovicës.

Policia ndërkombëtare në Mitrovicë

Policia ndërkombëtare në Mitrovicë

Ngjarja ndodhi, kur policia ndërkombëtare arrestoi mbi 50 serbë, të cilët që nga dita e premte po mbanin të bllokuara godinat e gjykatave që gjenden në pjesën veriore të Mitrovicës. Qindra protues të tjerë serbë që gjendeshin afër gjykatës, përdorën armët e zjarrit dhe mjete tjera shpërthyese kundër policisë. Ata i vunë flakën edhe shumë makinave të Kombeve të Bashkuara. Këtë e konfiron Besim Hoti, zëdhënës i policisë për rajonin e Mitrovicës.

Pjestarët e komuniteti serb, edhe pas përleshjes me policinë, u mblodhën duke protestuar afër urës kryesore që ndan qytetin e Mitrovicës në dy pjesë.
Ata u penguan që të kalonin në pjesën jugore të qytetit nga qindra forca të policisë dhe trupa të KFOR-it. Policia ndërkobëtare pas ngjarjeve të paradites është tërhequr plotësisht nga pjesa veriore ndërsa, situatën po e mbajnë nën kontroll trupat e NATO-s. Poashtu, forca të shtuara të KFOR-it, janë vendosur edhe në kufirin verior të Kosovës më Sebinë.

Theksohet se kufijtë e Kosovës janë të mbrojtur mirë. Kryetari i komunës së Mitrovicës, Bajram Rexhepi, ndërhyrjen e policisë dhe KFOR-it, për të marr nën kontroll gjykatat në pjesën veriore e cilëson një veprim të duhur.

Dhunën e serbëve të ushtruar kundër forcave ndërkombëtare e kanë dënuar fuqishëm krerët ndërkombëtare dhe udhëheqësit e institucioneve të Kosovës. Shefi I UNMIK-ut, dhe komandanti i KFOR-it, thonë se dhuna e ushtruar direkt kundër forcave mbrojtëse ndërkombëtare është shkelje flagrante e rezolutës 1244 të KS-it. Ata thonë se hyrja me dhunë e siç shprehen, huliganëve në gjykatat në pjesën veriore të Mitrovicës ishte vija e kuqe për UNMIK-un. Për këtë
janë njoftuar liderët lokal serbë dhe autoritetet e Beogradit. Krerët ndërkombëtarë thonë se në Kosovë do të respektohet rendi dhe ligji në tërë rajonin e saj dhe nuk do të tolerohet kurrfarë dhune që rrezikon jetën e qytetarëve të Kosovës. Udhëheqësit politik kosovarë, nga ana e tyre thonë se sulmi brutal i protestuesve serb ndaj mbrojtësve të rendit dhe të ligjit dëshmoi botërisht se uzurpatorëve të Gjyqit të Qarkut në Mitrovicë u pengon së tepërmi ligjshmëria, paqja dhe stabiliteti në Kosovë. Ata ju bëjnë thirrje pjestarëve të komunitetit serb që të integrohen në shoqërië kosovare, ndërsa shumicës shqiptare që të ridëshmojnë pjekurinë e tyre politike, të ruajnë gjakftohtësinë dhe të mos bien nën ndikimin e provokimeve.

 • Data 17.03.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DQHo
 • Data 17.03.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DQHo
Reklamë