Minoritetet dhe zgjedhjet në Kosovë & Shkaqet e rritjes së bojkotimit të zgjedhjeve & Liberalizimi i vizave dhe azili | Hapat | DW | 03.12.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Minoritetet dhe zgjedhjet në Kosovë & Shkaqet e rritjes së bojkotimit të zgjedhjeve & Liberalizimi i vizave dhe azili

Ndër 29 subjektet politike që janë paraqitur për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Kosovë gjenden edhe shumë lista të boshnjakëve, romëve dhe turqëve. Po çfarë presin ata nga zgjedhjet e para pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës?

Megjithëse Kosova sërish gjendet para sfidave të mëdha, si politike ashtu dhe ekonomike, qytetarët gjithnjë e më pak janë të interesuar për zgjedhje. "Demokracia në Veprim" ka nisur para një muaji fushatën për vetëdijësimin e qytetarëve, por deri tani nuk ka përmirësime të mëdha.

Shqipëria dhe Bosnjë-Hercegovina gjenden para heqjes së vizave. Pritet që ky vendim të futet në fuqi në pjesën e dytë të dhjetorit, por në shumë vende perëndimore paralajmërojnë nga azilkërkuesit e rrejshëm.

Autor: Refki Alija/Ajete Beqiraj/Selma Filipoviq

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 03.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QOyk
 • Data 03.12.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QOyk