Ministri gjerman i mbrojtjes, Jung viziton trupat gjermane në Xhibut | Politika | DW | 25.09.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Ministri gjerman i mbrojtjes, Jung viziton trupat gjermane në Xhibut

Ministri gjerman i mbrojtjes, Jung

Ministri gjerman i mbrojtjes, Jung

Ministri gjerman i mbrojtjes Franc Jozef Jung viziton sot trupat në shtetin e vogël të Xhibutit. Gjatë ditës ai do të vizitojë 330 ushtarët gjermanë të marrin pjesë në misionin antiterror "Enduring Freedom" të drejtuar nga SHBA në Kepin e Afrikës. Pastaj ministri do të shkojë në Gabun dhe Kongo, për të vizituar ushtaret në mision EUFOR në Kongo.

Të martën ai takohet në Republikën Demokratike të Kongos me presidentin e vendit Josef Kabila dhe konkurrentin e tij Jean Pierre Bemba. Te dy do të ballafaqohen me 29 tetor në zgjedhjet e balotazhit. Votimet sigurohen nga ushtaret gjermanë. Jung mendon se misioni i tyre do të perfundojë me 30 tetor.

 • Data 25.09.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqoW
 • Data 25.09.2006
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqoW