Merkel e vlerëson të suksesshëm samitin e G8-ës | Gjermania - Tregu i punës | DW | 09.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Merkel e vlerëson të suksesshëm samitin e G8-ës

Heiligendam: Kancelarja gjermane Angela Merkel e vlerësoi si sukses samitin e G8-ës. Merkel tha se në samit janë marrë vendime të rëndësishme. 'E them një samit i suksesshëm sepse jam e mendimit që këtu janë marrë vendime të gjera për temat thelbësore të presidencës tonë gjermane të G8-ës. Kjo vlen para së gjithash për marrëveshjen e arritur për mbrojtjen e klimës dhe ndihmat për kontinentin afrikan', tha Merkel. Shtetet e G8-ës në fund të samitit premtuan dje rreth 45 miliardë euro ndihma për Afrikën të cilat do të shërbejnë për luftimin e Sidës, Malaries dhe tuberkulozit.

 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlD
 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlD