Merkel dhe Rice: Njohja i bie ndesh së drejtës ndërkombëtare | Bota | DW | 26.08.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Merkel dhe Rice: Njohja i bie ndesh së drejtës ndërkombëtare

Kancelarja shprehet gjatë një vizite në Estoni, ish-republikë sovjetike

default

Kancelarja gjermane Angela Merkel duke folur në Talin të Estonisë.

Me gjithë paralajmërimet e Perëndimit Rusia i njohu provincat gjeorgjiane të Osetisë Jugore dhe të Abkazisë.


Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka cilësuar njohjen e Osetisë Jugore dhe të Abkazisë nga presidenti rus Dmitri Medvedev si në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe "absolutisht të papranueshme". "Mendoj, se i gjithë Bashkimi Evropian do të shprehet në të njëjtën mënyrë", tha ajo gjatë një fjalimi në kryeqytetin estonez Talin.Ministrja e jashtme amerikane Condoleezza Rice bëri fjalë për një vendim të Rusisë për të ardhur keq:


"Synimi i Rusisë për të njohur dy rajone që kanë qenë në konflikt dhe i përkasin ndërkombëtarisht qartë në shumë rezoluta të Kombeve të Bashkuara kufijve të Gjeorgjisë është për të ardhur keq. Kuptohet, kjo e vë Rusinë në kundërshtim me një sërë rezolutash të OKB-së, pjesë e të cilave ajo është si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit, si anëtare e OKB-së, dhe më e tmerrshmja, si anëtare e P5-ës."

 • Data 26.08.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/F5BW
 • Data 26.08.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/F5BW
Reklamë