Merkel dhe Bler - të një mendimi në politikën ndërkombëtare | Politika | DW | 17.02.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Merkel dhe Bler - të një mendimi në politikën ndërkombëtare

Të premten, kryeministri britanik Toni Bler u takua në Berlin me kancelaren Angela Merkel. Ishte vizita e parë e Blerit në Berlin që prej marrjes së postit nga Angela Merkel. Në agendën e të dy kryetarëve të qeverive ishin para së gjithash tema të politikës së përditshme.

Merkel dhe Bler në Berlin

Merkel dhe Bler në Berlin

Për bisedime konstruktive dhe miqësore foli kancelarja Merkel pas takimit të saj më Toni Blerin. Të dy demonstruan unitet në të gjitha cështjet e rëndësishme të politikës ndërkombëtare, midis të tjerave në trajtimin e Hamasve radikalë islamikë, të cilët kanë dalë fitimtarë në zgjedhjet parlamentare në zonat palestineze. Merkeli përsëriti edhe njëherë kushtet, që qeveria gjermane ka vendosur njësoj si qeveria britanike për fillimin e bisedimeve me Hamasët:

"Në radhë të parë këtu kemi të bëjmë natyrisht me heqje dorë nga dhuna, së dyti me njohjen e së drejtës për ekzistencë të Izraelit dhe së treti me pranimin e hapave të deritashëm në procesin e paqes. Ne besojmë se veprohet drejtë, kur Evropa thotë në këtë rast shumë qartë, se cilat janë kriteret, për të avancuar në procesin e paqes."

Toni Bleri plotësoi, se ai e pranon rezultatin e zgjedhjeve dhe mandatin që kanë marrë hamasët. Por kushtet e përmendura nga kancelarja janë parakushti që procesi i paqes të ecë përpara. Vetëm një zgjidhje e dy shteteve mund t'i japë fund konfliktit në Lindjen e Mesme. Izraeli duhet të jetojë në siguri dhe duhet të ekzistojë një shtet palestinez i aftë për të mbijetuar dhe i pavarur.

"Nuk do të ketë një zgjidhje të procesit të paqes në Lindjen e Mesme, nëse Izraeli dhe Palestina nuk jetojnë krahas njeri-tjetrit si dy shtete."

Edhe në bisedimet atomike me Iranin, Toni Bleri dhe Angela Merkeli duan të flasin me një zë, ashtu si ka vepruar deri tani Britania e Madhe dhe Gjermania. Merkeli për këtë tha:

"Këtu Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe kanë dhënë vitet e fundit një kontribut shumë të madh, që bashkësia ndërkombëtare të bëjë të qartë, se Irani e ka shkelur vijën e kuqe. Ne kemi folur natyrisht për atë, se në cilën mënyrë do të vazhdojnë përpjekjet diplomatike në të ardhmen, për ta bërë Iranin të zërë sërish atë pozicion, që e bën të mundur një kooperim me Iranin."

Toni Bleri foli edhe për kërkesën aktuale të qeverisë iraniane, që qeveria britanike t'i tërheqë menjëherë trupat e saj nga Iraku. Trupat do të qendrojnë atje, theksoi kryeministri britanik,dhe Irani nuk duhet të tërheqë vëmendjen nga vetja e tij me kërkesa të tilla. Pyetjes për qëndrimin e tij për kampin amerikan të të burgosurve në Guantanamo, Bleri iu pergjegj se ky kamp është një anomali dhe vonë apo herët duhet të ndërmerret diçka. Jo vetëm sekretari i OKB-së, Kofi Anan, por edhe kolegu i kabinetit të Blerit, Peter Hain kanë kërkuar mbylljen e këtij kampi.

 • Data 17.02.2006
 • Autor Nina Verkojzer
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqqu
 • Data 17.02.2006
 • Autor Nina Verkojzer
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqqu