Merkel dhe Abdullah mbështesin e krijimin e një shteti demokratik palestinez | Gjermania - Tregu i punës | DW | 15.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Merkel dhe Abdullah mbështesin e krijimin e një shteti demokratik palestinez

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe mbreti jordanez Abdullah shpresojnë që konferenca ndërkombëtare e planifikuar për në fund të nëntorit në Annapolis të SHBA të sjellë përparim të rëndësishëm në procesin e paqes të Lindjes së Afërme. Këtë e bënë të qartë dy politikanët pas një takimi në Berlin. Në një konferencë të përbashkët për shtyp ata përmendën si synim krijimin e një ‚shteti të pavarur, demokratik palestinez, të aftë për të mbijetuar', në bashkëjetesë paqësore me Izraelin dhe fqinjët e tij. Tema të tjera të bisedimeve ishin gjendja në Irak dhe në Liban.

 • Data 15.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CE0s
 • Data 15.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CE0s