Medalje të arta për skiatorët gjermanë | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 23.02.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Medalje të arta për skiatorët gjermanë

Lojërat Olimpike të Dimrit deri tani u kanë sjellë disa medalje gjermanëve

Sachenbacher-Stehle dhe Claudia Nystad

Sachenbacher-Stehle dhe Claudia Nystad

Skiatoret gjermane Evi Sachenbacher-Stehle dhe Claudia Nystad kanë fituar në Lojërat Olimpike në Vankuver të Kanadasë medaljen e artë. Në të ashtuquajturin kërcim me ski si ekip dysh, ato fituan para ekipit nga Suedia dhe Rusia. Dyshja e skiatorëve gjermanë Axel Teichmann dhe Tim Tscharnke në garën sprint për meshkuj fituan medaljen e argjendtë, ku vendin e parë e zunë norvegjezët dhe në vend të tretë dolën rusët. Në garën katërshe të kërcimit me ski ekipi gjerman i përbërë nga Neumayer, Wank, Schmitt dhe Uhrmann fitoi medaljen e argjendtë, pas fituesve Austrisë dhe Norvegjisë.

Autor: dpa/ Mimoza Cika-Kelmendi

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 23.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M96L
 • Data 23.02.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/M96L