Medalje dhe raste dopingu - dita e 7-të e Olimpiadës | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 15.08.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Medalje dhe raste dopingu - dita e 7-të e Olimpiadës

Pas 16 vjetësh sërish një medalje ari për Gjermaninë në not.

Britta Steffen

Britta Steffen

Në ditën e shtatë të Olimpiadës së Pekinit Britta Steffen fitoi medaljen e artë në garën 100 m stil i lirë. Kjo do të jetë edhe medalja e vetme e artë për Gjermaninë në garat e notit. Për herë të fundit medalje ari për Gjermaninë në not kishte fituar në Olimpiadën e Barcelonës në vitin 1992 Dagmar Hase në 400 m stil i lirë.

"Mendoj se hyra në garë me një sekret të mirë, i thosha vetes se të gjithë janë shumë të mirë dhe se të gjithë kanë shans të fitojnë. Traineri më thoshte mos e humb toruan dhe unë ndoqa stilin tim, nuk e fillova garën aq shpejt sa të tjerët dhe besoj se kjo më ndihmoi të fitoja." - tha Steffen.

Gjatë 50 metërisht të parë Steffen nuk ishte në krye të garës, por 50 metërshi i dytë vërtetoi mendimin e ekspertëve se ajo dilte më e forta në pjesën e dytë të garës. Steffen doli fituese me një kohë prej 53,12 sekondash, katër të qinda sekonde përpara australianes Tricket. Medaljen e bronzit e fitoi amerikania Natalie Coughlin.

Ricky Berens, Ryan Lochte dhe Michael Phelps

Ricky Berens, Ryan Lochte dhe Michael Phelps

Notari amerikan Michael Pelps siguroi në garën 200 m stil i lirë medaljen e tij të gjashtë të artë në Pekin, duke vendosur edhe një rekord të ri botëror. Kurse Ryan Lochte fitoi medaljen e artë në garën 200 m shpinë.

Në hedhjen e gjyles medaljen e artë e fitoi Tomasz Majewski nga Polonia. 26-vjeçari arriti distancën 21,21 metra, i ndjekur nga amerikani Christian Cantwell dhe bjellorusi Andrej Michnewitsch.

Rene Enders, majtas, Maximilian Levy, dhe Stefan Nimke, djathtas

Rene Enders, majtas, Maximilian Levy, dhe Stefan Nimke, djathtas

Katër vjet pas medaljes së artë në Athinë ekipi gjerman i çiklizimit në sallë të mbyllur fitoi në Pekin medaljen e bronztë. Rene Enders nga Erfurti, Maximilian Levy nga Cottbusi dhe Stefan Nimke nga Schwerini fituan ndaj Australisë. Trioja gjermane e përshkoi distancën në 44,014. Medaljen e arit e fitoi ekipi i Britanisë së Madhe i ndjekur nga ai i Francës.

"Luftuam shumë dhe kemi punuar vërtet shumë, kemi pasur rënie dhe ngjitje, dhe e merituam vërtet medaljen. Jemi më tepër se të lumtur për medaljen e bronzit. Jam shumë i gëzuar, jemi shumë të gëzuar." - tha pas garës Stefan Nimke.

Në ditën e shtatë të Olimpiadës së Pekinit u zbuluan edhe rastet e para të dopingut në radhët e sportistëve të cilët kishin marrë pjesë në gara. Qitësit koreanoverior Kim Jong-Su që kishte fituar medaljet e argjëndta në dy gara me pistoletë iu morën medaljet pasi u konstatua se kishte përdorur një qetësues për të eleminuar dridhjet e dorës. Kurse gjimnastja vietnameze Do Thi Ngan u përjashtua nga garat, sepse në trupin e saj u konstatua një lloj diuretiku që përdoret shpesh për të maskuar përdorimin e dopingut.

 • Data 15.08.2008
 • Autor Tobias Oelmaier
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EyA0
 • Data 15.08.2008
 • Autor Tobias Oelmaier
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/EyA0