Mbrojtja e pyjeve nga zjarri në Shqipëri - Projekt i BB-së dhe Suedisë | Ballkani | DW | 19.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Ballkani

Mbrojtja e pyjeve nga zjarri në Shqipëri - Projekt i BB-së dhe Suedisë

Qeveria shqiptare bashkë me Bankën Botërore dhe qeverinë suedeze do të investojë në infrastrukturën për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Projekti përfshin Korçën, Gjirokastrën dhe vijën kufitare Shqipëri-Greqi.

Pyjet dhe kullotat në Greqi u përfshinë nga zjarret në verën e vitit 2007

Pyjet dhe kullotat në Greqi u përfshinë nga zjarret në verën e vitit 2007

Stina e nxehtë e verës që po afron mbart gjithnjë me vete edhe rrezikun e zjarreve massive që ndodhin kryesisht në rajonin jugor të Shqipërisë,përgjatë vijës kufitare Shqipëri - Greqi. Për t´i prerë rrugën këtij fenomeni, qeveria shqiptare në bashkëpunim me Bankën Botërore dhe qeverinë suedeze do të investojë për ngritjen e infrastrukturës për mbrojtjen e pyjeve nga zjarret. Zëvëndësministri mjedisit Taulant Bino: "Ky projekt përfshin kryesisht prefekturate Korçës dhe Gjirokastrës dhe do të shtrihet përgjatë gjithë vijës kufitare Shqipëri-Greqi.

USA Kalifornien Waldbrände bei Hollywood ein Haus brennt

Zjarret masive në këto rajone janë edhe një burim i jashtëzakonshëm ndotjeje ambjentale duke u shndëruar në factor pengues për zhvillim. Prefekti rretheve jugore Spiro Ksera: "Por qeveria shqiptare tërheq vëmëndjen e organeve të pushtetit vendor dhe komunitetit të këtyre zonave për të braktisur njëherë e mirë zjarrëvënien e qëllimshme për kullota të reja apo për troje ndërtimi. Zv/ministri Taulant Bino bën apel për të fuqizuar edhe fushatën sensibilizuese me synim për të parandaluar rënien e zjarreve në këto rajone, të njohura për dëme të jashtëzakonshme gjatë sezonit të verës. • Data 19.05.2008
 • Autor Odise Kote, Gjirokastër
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E2YJ
 • Data 19.05.2008
 • Autor Odise Kote, Gjirokastër
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E2YJ