Mbështetje për Seulin - presidenti Obama kritikon Korenë e Veriut | Bota | DW | 24.11.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Mbështetje për Seulin - presidenti Obama kritikon Korenë e Veriut

Me fjalë të qarta presidenti Obama dënoi sulmin e Koresë së Veriut ndaj Koresë së Jugut. Megjithatë: Uashingtoni aktualisht nuk sheh asnjë arsye që të mbështesë ushtarakisht qeverinë e Seulit.

Presidenti Barack Obama i shqetësuar për gjendjen në Gadishullin Korean

Presidenti Barack Obama i shqetësuar për gjendjen në Gadishullin Korean

Në Uashington sundonte të martën një atmosferë e tendosur, kur u dëgjua për sulmin e Koresë së Veriut ndaj një ishulli të Koresë së Jugut. Lajmi po transmetohej nga të gjitha stacionet radiotelevizive:

Ky është incidenti më i rëndë që prej përfundimit të luftës koreane në vitin 1953, njofton ndër të tjera kjo moderatore e lajmeve në televizon. Bill Burton, zëvendësi i zëdhënësit të Shtëpisë së Bardhë njoftoi që presidenti është i indinjuar nga ngjarjet në Detin e Verdhë. Dhe natyrisht që ne i qëndrojmë në krah Koresë së Jugut, aleatit tonë të ngushtë. Nga qeveria në Phenian kërkohet që t'u japë fund veprimeve të saj agresive. Dhe Robert Gibbs, zëdhënësi i presidentit theksoi mbrëmë edhe njëherë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës e ndiejnë veten të obliguar thellë për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon. Megjithatë Uashingtoni e bëri të qartë po ashtu se: aktualisht nuk ka arsye për ndërhyrje ushtarake. Forcat e armatosura amerikane kanë stacionuar në Korenë e Jugut afro 30 mijë ushtarë.

Manovra të përbashkëta ushtarake

Angazhimi amerikan për mbrojtjen e aleatit të ngushtë është riafirmuar edhe gjatë një bisede telefonike që presidenti i SHBA-së Barack Obama zhvilloi me homologun i tij koreanojugor Lee Myung Bak. Ata ranë dakord për manovra të përbashkëta të forcave të armatosura. Manovra e parë sipas njoftimeve nga Seuli do të zhvillohet ditën e dielë. Në të njëjtën kohë Obama i bëri thirrje shteteve aziatike të jenë të bashkuar në qëndrimin ndaj Koresë së Veriut. Të gjitha vendet e rajonit duhet ta kenë të qartë, se vendi komunist është një rrezik serioz dhe i vazhdueshëm, tha Obama për kanalin amerikan ABC.

Shtëpi në flakë në ishullin koreanojugor Yeonpyeong

Shtëpi në flakë në ishullin koreanojugor Yeonpyeong

Gjendja pritet të mos shkallëzohet

Megjithatë në kryeqytetin amerikan llogarisin që gjendja në kufirin detar mes dy Koreve nuk do të shkallëzohet. I ngarkuari i posaçëm amerikan për Korenë e Veriut, Stephen Bosworth aktualisht po qëndron në Kinë. Të martën (23.11.) ai i takua me ministrin e Jashtëm kinez dhe pastaj me kërkesë të Departamentit Amerikan të Shtetit dha këtë deklaratë:

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës e dënojnë ashpër agresionin e Koresë së Veriut. Ne qëndrojmë qartë në krah të aleatit tonë. Kjo temë u diskutua edhe në takimin tim me ministrin e Jashtëm kinez. Ne të dy jemi të një mendimi se një konflikt i tillë është i padëshirueshëm."

Supozohet se Pekini aktualisht po bën gjithçka është e mundur për të inkurajuar për vetëpërmbajtje qeverinë koreanoveriore. E paqartë mbetet se çfarë do të ndodhë më tej me bisedimet e ashtuquajtura gjashtëpalëshe për programin bërthamor të Koresë së Veriut. Ndërkohë që një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze u shpreh të martën se tani bisedimet e reja janë patjetër të nevojshme, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i shohin si të pakuptimta negociatat e tilla. Për aq kohë sa në tokën koreanoveriore do të zhvillohen programe bërthamore, ne nuk do të ulemi në një tryezë me Korenë e Veriut, u tha prapë në Uashington. Në bisedimet gjashtëpalëshe të ndërprera aktualisht, përveç Koresë së Veriut dhe të Jugut marrin pjesë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kina, Japonia dhe Rusia.

Autor: Klaus Kastan/Esat Ahmeti

Redaktoi: Auron Dodi

 • Data 24.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QHBL
 • Data 24.11.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/QHBL
Reklamë