Masat proteksioniste kundër krizës: ″Shteti që në fillim të kufizohet në rolin e mysafirit″ | Studimi në Gjermani | DW | 13.02.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Masat proteksioniste kundër krizës: "Shteti që në fillim të kufizohet në rolin e mysafirit"

Masat për përballimin e krizës ekonomike, në formën e paketave për stimulimin e koniunkturës apo proteksionizmit janë në qendër të vëmendjes së shtypit gjerman të së premtes:

default

Gazeta Handelsblatt merret me paketën e II të qeverisë gjermane për stimulimin e koniunkturës: "Ndihma për sipërmarrjen me probleme apo shtetëzimi i bankave që kanë rëndësi për ruajtjen e sistemit bankar janë të pranueshme në sfondin e rrethanave të jashtëzakonshme, vetëm në rast se shteti që në fillim kufizohet në rolin e mysafirit.

Sekretarët e shtetit apo ministrat nuk janë personat idealë për të qënë pjesë e këshillave drejtues të koncerneve dhe firmave private. E rrezikshme kjo bëhet kur shteti si bashkëpronar e drejton kryesinë e sipërmarrjes sipas qëllimeve politike. Një bankë mund të japë kredi vetëm kundrejt garancive, dhe jo se ministri i ekonomisë apo i financave kërkojnë prej tyre të jenë më bujare. Dhe as taksapaguesit nuk duhet të mbingarkohen."

Gazeta Landeszeitung (Lüneburg) ndalet në aspektin e proteksionizimit që po vihet re në shumë vende: "Kriza e madhe ekonomike po bën të shpërthejnë edhe egoizmat nacionalë. Barack Obama kërkon prej qytetarëve amerikanë të blejnë mallra amerikane. Rusia po e mbyll tregun e saj të automobilëve me taksa proteksioniste, Franca po u ndihmon koncerneve Renault dhe Peugeot, kurse Gjermania bankës Commerzbank. Kjo kur në rastin e krizës globale kërkohet më tepër se sa një manaxhim kombëtar i krizës. Duhet kuptuar se globalizimi është si shkaku i sëmundjes edhe terapia e saj. Në rast se shtetet do të kufizohen si deri tani vetëm në mbrojtjen e interesave të tyre, duke nxitur kërkesën vetëm në vendin e tyre, atëhere ato mund të dëmtojnë rëndë tregtinë botërore. Do të mjaftonte t'i hidhje një vështrim librit të historisë në lidhje me krizën e madhe të vitit 1929 për të mos e përsëritur më kët gjë."


 • Data 13.02.2009
 • Autor Lindita Arapi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GtFZ
 • Data 13.02.2009
 • Autor Lindita Arapi
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/GtFZ