Marek Belka kryeministri i ri i Polonisë - Mbështja nga parlamenti është e diskutueshme | Evropa | DW | 03.05.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Marek Belka kryeministri i ri i Polonisë - Mbështja nga parlamenti është e diskutueshme

Marek Belka i paparti dhe ekspert në ekonomi ditën e djelë u emërua kryeministër i ri i Polonisë. Një ditë pas antarësimit të vendit në BE, presidenti Aleksandër Kavznievski pranoi betimin e 52 vjecarit Belka si pasardhës i Lezhek Milerit, i cili kish dhënë dorëheqjen pak orë përpara. Qeveria e re megjithatë duhet të votohet edhe nga parlamenti. Eshtë mjaft e diskutueshme nëse Belka do të marrë votëbesimin e deputetëve.

 • Data 03.05.2004
 • Autor Bernd Mush-Borovska
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArHP
 • Data 03.05.2004
 • Autor Bernd Mush-Borovska
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArHP