Maqedoni: Grevë e të punësuarve në arsim, shkencë e kulturë | Ballkani | DW | 25.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Maqedoni: Grevë e të punësuarve në arsim, shkencë e kulturë

Sindikata e arsimit kërkon nënshkrimin e marrëveshjes kolektive dhe sigurimin e financave për transport dhe ushqim. Ministria e arsimit thotë se do të dënohen shkollat që përkrahin grevën

Shkollë fillore në Shkup

Shkollë fillore në Shkup

Që prej dy ditësh në Maqedoni kanë hyrë në greqë të përgjithshme të punësuarit në sektorin e arsimit, shkencës dhe kulturës. Sipas drejtuesve të Sindikatës për arsim, në ditën e parë të grevës kanë marrë pjesë mbi 95 për qind e institucioneve arsimore. Greva vazhdon sepse nuk janë pranuar kërkesat për nënshkrimin e marrëveshjeve kolektive, si dhe " rritjen e pagesës së ushqimit për 20 për qind nga rroga mesatare si dhe rritjen e pagës së rrugës sipas harxhimeve reale, rregullimin e statusit të personave që punojnë vite të tëra me kontrata pune me afat të caktuar. Greva do të vazhdojë deri në plotësimin e kërkesave, " thotë nënkryetarja e sindikatës për arsim, Myzafere Sinani.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka paralajmëruar sidikaten që të shqyrtojë vendimin për grevë, ndërsa për shkollat që do të përfshihen në grevë do të pasojnë masa sanksionuese. Ministria e Arsimit pohon se greva dështoi në 32 përqind të shkollave dhe në Universitete, ndërsa Sindikata thotë se atë e kanë mbështetur 95 përqind e shkollave. Sindikata vlerëson se në pjesën më të madhe të shkollave ka pasur presion nga drejtorët dhe kryetarët e komunave ndaj profesorëve dhe asrimtarëve për të vazhduar punën.

" Deri tani nuk ka ndodhur që drejtorët të jenë kështu të organizuar dhe të bëjnë thirrje për të vazhduar punën. Mendoj se kjo është precendencë. Është shenjë shumë e keqe, si zbatojnë drejtorët kompetencat dhe kjo është përzierje e drejtpërdrejtë në diçka që nuk kanë të drejtë të përzihen dhe për këtë shkak ata do të ballafaqohen me pasojat", deklaroi kryeatri i Sindikatës për arim, shkencë dhe kulturë, Dojçin Cvetanovski.

Ministri i arsimit Pero Stojanovski i ka përgënjeshtruar pohimet për ushtrim presioni ndaj drejtorëve të shkollave për të mos e përkrahur grevën. "Ne nuk ushtrojmë presion ne po zbatojmë ligjin", arsyeton ministri i Arsimit, Pero Stojanovski.

Nga Ministria përsëritën se do të ketë dënime për të gjitha shkollat që nuk zhvilluan proces mësimor.

 • Data 25.11.2008
 • Autor Fatos Musliu / Shkup
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/G1md
 • Data 25.11.2008
 • Autor Fatos Musliu / Shkup
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/G1md