Mali i Zi po ″hyn në Perëndim″ përmes NATO-s | Ballkani | DW | 30.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Ballkani

Mali i Zi po "hyn në Perëndim" përmes NATO-s

Mali i Zi është gati t'i bashkohet NATO-s, pavarësisht lidhjeve të vazhdueshme me Rusinë.

Edhe pse procesi i anëtarësimit të Malit të Zi në NATO ende nuk është përfunduar plotësisht, në takimin e NATO-s në Bruksel, Mali i Zi mori pjesë thuajse si anëtar. Mali i Zi pritet t'i bashkohet NATO-s në fillim të qershorit. 

Por për kryeministrin malazez Dushko Markoviç takimi i NATO-s paraqiti një sfidë. Kur grupi i pjesëmarrësve po bëhej gati për një fotografi me drejtuesit e NATO-s, Presidenti i SHBA-së Donald Trump e shtyu atë duke u përpjekur që të dilte në krye të grupit. Ky incident u përhap shumë shpejt në mediat sociale.

Moska qesëndis

Kjo ngjarje nuk mund të kalonte pa u vënë re edhe nga Moska. Deputeti rus Aleksej Pushkov shkroi në twitter se sjellja e Trumpit nuk qe "tepër e sjellshme", por se ajo "gjithësesi vetëm se tregon vendin e vërtetë [të Malit të] brenda aleancës."

Belgien NATO Gipfel Donald Trump Dusko Markovic (picture alliance/AP Photo/M.Dunham)

Presidenti Trump shtyn kryeministrin malazez Dushko Markoviç në takimin e NATO-s .

Pranimi i Malit të Zi, si anëtar i 29-të i NATO-s i ka acaruar edhe më tej tensionet tashmë ekzistuese mes saj dhe Rusisë për shkak të krizës së Ukrainës. Moska e ka paralajmëruar disa herë NATO-n që të mos e pranojë Malin e Zi dhe Kremlini kërcënoi edhe me "kundërmasa".

Moska e sheh në përgjithësi me dyshim zgjerimin e vazhdueshëm të aleancës perëndimore ushtarake në ish-sferën e saj të ndikimit. Që nga fundi i Luftës së Ftohtë, NATO-ja është shtuar me dymbëdhjetë anëtarë të rinj, sidomos nga Evropa Lindore. Në vitin 2009 u anëtarësuan edhe Kroacia dhe Shqipëria.

Me pranimin e Malit të Zi, ushtria e të cilit ka vetëm 2,000 ushtarë edhe bregdeti lindor i Adriatikut bëhet plotësisht pjesë e territorit të NATO-s. Mali i Zi ka 630.000 banorë dhe u nda në vitin 2006 nga Serbia. Rreth 70 për qind e popullsisë janë të krishterë ortodoksë. Mali i Zi ka lidhje të ngushta me Rusinë dhe ka qenë për kohë të gjatë aleat i ngushtë i Moskës.

Kremlini i fokusuar te ish vendet e BRSS-së

Pavarësisht reagimeve të ashpra nga Rusia, Kremlini nuk është i gatshëm të përdorë burime të konsiderueshme për ta mbajtur Malin e Zi jashtë sferës së orbitës amerikane, thotë Maksim Samorukov nga Qendra Carnegie në Moskë.

"Mali i Zi është larg kufijve të Rusisë dhe është tashmë  i rrethuar nga vende të NATO-s dhe nëse shohim tablonë e madhe - situata e sigurisë në Rusi do të mbetet kryesisht e pandryshuar pavarësisht faktit, nëse Mali i Zi bashkohet NATO-s ose jo", tha ai për DW.

Sipas Samorukovit udhëheqja ruse aktualisht po i përqëndron burimet e saj në zona më afër shtëpisë, si Azia Qendrore, Krimeja dhe Kaukazi.