Më shumë se politikë evropiane e fqinjësisë | Evropa | DW | 07.09.2006
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Më shumë se politikë evropiane e fqinjësisë

Ministri i jashtëm moldav thekson në Berlin vullnetin për anëtarësimin e vendit të tij në BE. Ky qëndrim u kundërshtua sjellshëm por me vendosmëri prej ministrit të shtetit Gernot Erler. Qeveria gjermane tha ai, përshëndet përpjekjet moldave për anëtarësim në BE, por kjo nuk shtrohet aktualisht për diskutim

Stema dhe flamuri në ndërtesën e qeverisë së Moldavisë

Stema dhe flamuri në ndërtesën e qeverisë së Moldavisë

"Paraqisni shqetësimet tuaja. Nuk na duhen ceremonitë. Kështu nuk mbarojmë punë." Me këto fjalë e hapi Rita Süßmuth, presidentja e shoqatës gjermane për studime mbi Evropën Lindore dhe ish-kryetare e parlamentit gjerman, konferencën të mërkurën në Berlin, në qendër të së cilës ishte Republika e Moldavisë - në vitin e 15-të të fitimit të pavarësisë së vet shtetërore. Pjesëmarrësit e konferencës, organzuese të së cilës ishin edhe shoqata e Evropës Juglindore dhe ambasada e Republikës së Moldavisë, e morën seriozisht kërkesën e Rita Süßmuth-it.

Dallimet nuk mund të ishin shfaqur në mënyrë më të dukshme. Nga njëra anë ishte ministri i jashtëm i Moldavisë Andrei Stratan, i cili bëri të qartë se vendi i tij do të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian. Madje pa kufizime.

"Nuk kemi përmendur asnjëherë ndonjë datë apo vit për pranimin e Republikës së Moldavisë në Bashkimin Evropian. E dimë se ç'ka ndodhur në Francë dhe Holandë pas zgjerimit të fundit të BE-së me dhjetë vende, ku u refuzua kushtetuta evropiane. Megjithatë procesi i afrimit të shteteve që synojnë të bëhen politikisht shtete evropiane nuk u ndal. Shembuj për këtë janë shtetet e Ballkanit Perëndimor: Kroacia, Maqedonia, Shqipëria, të cilat sipas vendimeve të BE-së u lejuan të marrin pjesë në procesin e negociimit dhe asociimit. Këtë dëshiron edhe Repubika e Moldavisë. Ajo shtrihet gjeografikisht në kontinentin evropian dhe nga pikëpamja historike është vend evropian."

Ky qëndrim u kundërshtua sjellshëm por me vendosmëri prej ministrit të shtetit në ministrinë e jashtme gjermane, Gernot Erler. Qeveria gjermane, tha Erler, i përshëndet përpjekjet moldave për anëtarësim në BE, por kjo nuk shtrohet për diskutim hë për hë, sepse zgjerimi përtej Rumanisë dhe Bullgarisë pamundësohet nga problemet kushtetuese dhe nga klima e ndryshuar në BE. Për këtë arsye Gjermania së bashku me shtete të tjera të BE-së ka formuluar ofertën e "Politikës Evropiane të Fqinjësisë".

Unë e kuptoj pakënaqësinë e ministrit të jashtëm moldav, tha Erler:"Askush nuk pret që një vend të thotë: Kaq na mjafton. Por aktualisht nuk ka realitet tjetër për procesin evropian të integrimit, aq më shumë për vendet, të cilave u drejtohet politika evropiane e fqinjësisë, ku hyjnë edhe Ukraina dhe republikat e kaukazojugore: Gjeorgjia, Armenia dhe Azerbajxhani. Detyra jonë është ta bëjmë sa më tërheqëse këtë politikë, që vendet pertnere të përfitojnë. Për këtë ka shanse të mira."

Politika evropiane e fqinjësisë është një program me të cilin Bashkimi Evropian ndjek synimin e krijimit të një "qarku shtetesh të qëndrueshme miqësore" përreth vetes. Këtyre vendeve, që nuk do tu jepet perspektivë anëtarësimi, do tu ofrohen një lidhje më e ngushtë me BE-në dhe shtysa për modernizimin e politikës, ekonomisë dhe shoqërisë. Pra BE-ja u ofron fqinjëve një lloj partneriteti të privilegjuar. Kjo është shumë pak për ministrin e jashtëm moldav Stratan.

Mos i mbetet Moldavisë vetëm rruga nga dera e pasme, do të thotë bashkimi me Rumaninë? Këtë ide ministri i shtetit Erler e kundërshtoi qartë.

 • Data 07.09.2006
 • Autor Ernst Meinhardt
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArAD
 • Data 07.09.2006
 • Autor Ernst Meinhardt
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArAD