Lojrat Olimpike 2018 do të zhvillohen në Pyeongçang | Bota | DW | 06.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Lojrat Olimpike 2018 do të zhvillohen në Pyeongçang

Sot u morr në Durban vendimi cili vend do të jetë mikpritës i Lojërave Olimpike Dimërore 2018. Shanset më të mëdha i kishte qyteti koreanojugor Pyeongçang dhe ai fitoi në konkurim.

Kandidat me shanse të mëdha është edhe qyteti koreanojugor Pyeongçang

Kandidat me shanse të mëdha është edhe qyteti koreanojugor Pyeongçang

Planin më kompakt dhe më eficient sportiv në historinë e Lojërave Olimpike Dimërore - këtë premton deklarata për shtyp e kandidatit koreanojugor, qytetit Pyeongçang. Fjalë të mëdha, të cilat mund të verifikohen shpejt.

Dan Moon i njeh mirë lojërat olimpike dimërore. Ai është koordinator për sportin, një nga njerëzit më të rëndësishëm të bordit përgatitor për kandidaturën e Pyeongçangut. "Kjo që shohim është Alpensia, zemra e lojërave dimërore në Pyeongçang. Alpensia do të thotë alpet e Azisë", sqaron dan Moon duke treguar pistat e skive dhe biatlonëve.

Në anën tjetër Dan, tregon komplekset e ndërtesave sportive, një kompleks sportiv, Yong Pyong në të cilin zhvillohen edhe garat e skisë. Gjithçka është gati, vetëm pistat e ecjes me ski në stil të lirë dhe ato për snowbordet duhet të ndërtohen.

Cili do të jetë shtetin mikpritës të Lojërave Olimpike Dimërore 2018?

Cili do të jetë shtetin mikpritës të Lojërave Olimpike Dimërore 2018?

Dan shikon nga Alpensia Village. Një qytet - resort sportiv i cili u ngrit për 1,4 miliardë dollarë mbi arat e patateve. Me krenari menaxheri i sportit tregon për pavionet e sportit për atletët, vendet e akomodimit për gazetarët dhe për hotelin IOC. Pas kompleksit sportiv do të ndërtohet kanali i akullit për bob.

Në anën përballë ngrihen malet Taebaek 1700 metra të larta, 30 minuta më larg shtrihet qyteti Gangenung, vend i zhvillimit të garave sportive në akull.

90 përqind e sportistëve që jetojnë në Alpensia mbërrijnë për 5-10 minuta në pikat e tyre sportive. Distanca e shkurtër është thelbi i konceptit të kandidaturës së këtij qyteti,dhe ajo i reziston çdo lloj verifikimi.

Por si qëndrin puna me borën. Të paharruara janë pamjet e biatlonit 2009 kur Magdalenba Neuner dhe kolegët e saj ngatërruan rrugët. Nuk është problem, thotë Charm Lee drejtor për turizmin dhe zëvendëspresident i Shoqatës kombëtare të skive. "Në dimër ka borë, kur erdhën anëtarët e komitetit një ditë më parë kishte rënën 1metër e 20 cm. dëborë."

PCili do të jetë shtetin mikpritës të Lojërave Olimpike Dimërore 2018?

Cili do të jetë shtetin mikpritës të Lojërave Olimpike Dimërore 2018?

Koreanët kanë punuar mirë. Edhe për ambientin dhe mbrojtjen e natyrës. Rryma përftohet nga komplekset eolikë, panelet diellorë dhe komplekset gjeotermikë.

Pyeongçang 2018. Një koncept vërtet bindës.

Autor: Taufig Khalil/ Lindita Arapi

Redaktoi: Aida Cama

DW.COM