Liberalizimi i vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor / Jeta e rinisë në Serbi | Hapat | DW | 05.07.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Liberalizimi i vizave për vendet e Ballkanit Perëndimor / Jeta e rinisë në Serbi

1. Ministri suedez për çështje të migracionit dhe azilit Tobias Bilstrom pret që Komisioni Evropian nga mesi i korrikut të propozoj për liberalizimin e regjimit të vizave për Maqedoninë, Malin e Zi dhe Serbinë. Sipas fjalëve të diplomatit suedez para liberalizimit të vizave, Serbia me Komisionin Evropian duhet të zgjidhë çështjen e kontrollit të linjës kufitare me Kosovën si dhe çështjen e dhënies së pasaportave për qytetarët e Kosovës. Marina Maksimoviq informon.

2. Diplomatë evropian në Kosovë, thonë se edhe pse Kosova nuk u përfshi në procesin e liberalizimit të vizave, shteti i ri nuk do të lihet anash. Qeveria e Kosovës, thotë se ajo po vazhdon me planin e veprimit për plotësimin e kushteve për liberalizimin e vizave i rekomanduar nga Komisioni Evropian edhe pse Kosovës kjo gjë nuk i është kërkuar zyrtarisht. Autoritetet në Prishtinë thonë se një shpresë e madhe mbetet presidenca suedeze e radhës, nga e cila pritet një propozim konkret në lidhje më përfshirjen e Kosovës në procesin e liberalizimit të vizave. Nga Prishtina njofton korrespondenti ynë, Bekim Shehu.

3. Papunësi, korrupsion, kriminalitet... Siç informon Ana Kun Ozijus një numër i madh i të rinjëve në Serbi nuk shohin perspektivë. Megjithatë disa prej tyre duan të angazhohen që të ndihmojnë bashkëmoshatarët e tyre që të kapërcejnë zhgënjimin.

Audio dhe video për temën

 • Data 05.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IhRi
 • Data 05.07.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/IhRi