Lamtumirë presidentit polak | Evropa | DW | 18.04.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Lamtumirë presidentit polak

Për arsye të ndalim-fluturimit mbi Evropë shumë të ftuar të rangut të lartë e anuluan pjesëmarrjen e tyre në varrimin shtetëror.

Kortezhi funebër

Kortezhi funebër me akrivolët e presidentit dhe të së shoqes

Me një meshë të përmortshme që u zhvillua në kishën e Shën Mërisë në Krakov, Polonia i dha sot lamtumirën e fundit presidentit të vendit Lech Kaczynskit dhe të shoqes Maria. Pas meshës kortezhi funebër vazhdoi rrugën për në kështjellën Wawel, që do të jetë edhe banesa e fundit e çiftit presidencial. Kështjella është varreza tradicionale e mbretërve polakë dhe në këtë mënyrë një nga simbolet kombëtare më të rëndësishme të vendit.

Për arsye të ndalim-fluturimit mbi Evropë shumë miq të rangut të lartë e kishin anuluar pjesëmarrjen e tyre në varrimin shtetëror, ndër ta presidenti amerikan Barack Obama dhe kryetari i Komisionit Evropian, José Manuel Barroso.

Në ceremoninë e përmortshme për presidentin e ndjerë polak Lech Kaczynski Gjermania u përfaqësua prej presidentit Horst Këhler dhe ministrit të Jashtëm Guido Westerwelle. Kancelarja Angela Merkel, e cila gjendej në Itali, e anuloi në çastin e fundit pjesëmarrjen e vet, për arsye të resë së hirit mbi Evropë.

DW.COM

 • Data 18.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MziV
 • Data 18.04.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/MziV