Kush është ai që do të riskojë për një aventurier të armatosur si Shakashvili ? | Studimi në Gjermani | DW | 16.09.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Kush është ai që do të riskojë për një aventurier të armatosur si Shakashvili ?

Në shtypin gjerman të së martës gjen jehonë vendimi për dërgimin e një misioni civil të BE-së në Gjeorgji.

default

Gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" komenton: "BE-ja si menaxhuese krizash është përpjekur të bëjë më të mirën nga gjendja e krijuar në Kaukaz. BE-ja nuk i njohu veprimet e bëra fakt prej Rusisë, por sidiqoftë në përpjekjet për çtensionimin e situatës, ajo nuk i shpëton detyrimit për ta respektuar Rusinë, duke pranuar, që vëzhguesit e BE-së nuk lejohen të shkojnë në Osetinë Jugore dhe në Abkazi. Vështirësi krijohen edhe prej formulimeve të paqarta në marrëveshjen mes Rusisë dhe BE-së. Rusia i ka paraqitur BE-së kostot e ekspandimit të saj në Lindje. Është e paqartë, nëse kjo i prek në të njëjtën masë NATO-n dhe BE-në dhe se çfarë konseguencash mund të ketë kjo. Por ka një mësim të sigurtë prej krizës kaukaziane: Perëndimi duhet të përgatitet, që raportet me Moskën mund të shkaktojnë stuhi të një lloji krejt tjetër."

Gazeta "Wiesbadener Kurier" shkruan: "Me themelimin e një komisioni të përbashkët ushtarak dhe aq më shumë me komunikimin sërish të pranimit të Gjeorgjisë në planin e aksionit të NATO-s, si shkalla e parafundit e antarësimit, Sekretari i Përgjithshëm de Hoop Scheffer nuk ka përfillur jo vetëm vendet si Gjermania, Franca e Spanja, që vazhdojnë ta refuzojnë këtë hap. Por ai si një avokat i administratës së dështuar dhe në largim e sipër të SHBA në mënyrë kuturru i ka ngacmuar rusët, që vetëkuptohet se një aleancë ushtarake në fqinjësi të drejtpërdrejtë e perceptojnë si kërcënim. ... Kush është ai që do të riskojë për një aventurier të armatosur si Shakashvili në rastin kur kërkohet ndërhyrja e aleatëve?" • Data 16.09.2008
 • Autor (VFB)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FIo4
 • Data 16.09.2008
 • Autor (VFB)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FIo4