Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë Topalli i jep vetes edhe kompetencat e organit të akuzës | Ballkani | DW | 30.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë Topalli i jep vetes edhe kompetencat e organit të akuzës

Për shkak të diskutimeve në Komisionin e Imuniteteve çështja e heqjes së imunitetit të ish-Ministrit të Mbrojtjes mbetet edhe dy muaj e gjysmë pas shpërthimit të municioneve stoqe në Gërdec, ende pezull.

Ndërtesa e parlamentit në Tiranë

Ndërtesa e parlamentit në Tiranë

Çështja e provave dhe e dokumentave që Prokuroria e Përgjithshme i ka dërguar Parlamentit për të argumentuar kërkesën e saj për heqjen e imunitetit të ish-Ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, ka acaruar raportet mes Kryetares se Parlamentit Jozefina Topalli dhe Prokurores së Republikës Ina Rama.

Në mbledhjen e Këshillit të imuniteteve, zonja Topalli e akuzoi organin qëndror të akuzës se ka fshehur provat lidhur me përgjegjësinë e Mediut në shpërthimin e municioneve në Gërdec të Vorës.

"Dosjet voluminoze kanë dokumenta që nuk janë siguruar nga Prokuroria, por përmes kanalesh të tjera" tha të premten kryetarja e Parlamentit Topalli.

Vetë ish-Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i thirrur në mbledhjen e Këshillit të Imuniteve për të thënë versionin e tij të së vërtetës tha, se akuza e Prokurores së Republikës ndaj tij ishte tendencioze dhe e paargumentuar. Mediu tha se ishte gati të linte imunitetin e deputetit republikan për arësye te integritetit moral, por jo se mbante përgjegjësi ligjore.

Deklarata e Kryetares Topalli se Prokuroria kishte fshehur fakte solli edhe kërkesën e deputetëve, anëtarë të Këshillit të Imuniteteve që organi i akuzes t'ia sguronte Parlamentit ato. Çështja e imunitetit të ish-Ministrit të Mbrojtjes mbetet ende pezull, dy muaj e gjysmë pas shpërthimit të municioneve stoqe sovjetiko-kineze në Gërdec të Vorës, më 15 Mars 2008.

 • Data 30.05.2008
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E9tb
 • Data 30.05.2008
 • Autor Ani Ruci
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/E9tb