Kryeministri Cërvenkovski fiton 46,9 % të votave në Maqedoni | Politika | DW | 15.04.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Kryeministri Cërvenkovski fiton 46,9 % të votave në Maqedoni

Gëzim Ostreni i BDI-së ka siguruar 14,2% dhe Zudi Xhelili nga PDSH-së vetëm 8,3% të votave.

Kryeministri aktual i Maqedonisë Branko Cërvenkovski

Kryeministri aktual i Maqedonisë Branko Cërvenkovski


Shkup: Sipas rezultateve të deritanishme kryeministri aktual Branko Cërvenkovski ka fituar qartë zgjedhjet e jashtëzakonshme presidenciale në Maqedoni. Megjithatë sipas të dhënave zyrtare me 46,9 përqind të votave të grumbulluara ai nuk ka arritur të siguroj shumicën absolute. Në zgjedhjet e balotazhit që do të zhvillohen pas dy javësh socialdemokrati Cërvenkovski do të ndodhet përballë Sashko Kedevit nga partia nacionaliste në opozitë VMRO i cili ka arritur të fitoj 37,7 përqind të votave ndërkohë që Gëzim Ostreni i BDI-së ka siguruar 14,2% dhe Zudi Xhelili nga PDSH-së 8,3% të votave.

 • Data 15.04.2004
 • Autor Esat Ahmeti
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvN
 • Data 15.04.2004
 • Autor Esat Ahmeti
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvN