Kristian Schwarz-Shiling fajëson Serbinë / Genta nga Kosova dhe Marina nga Serbia luajnë bashkarisht në Berlin / Kthimi i serbëve në Kroaci | Hapat | DW | 20.08.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Kristian Schwarz-Shiling fajëson Serbinë / Genta nga Kosova dhe Marina nga Serbia luajnë bashkarisht në Berlin / Kthimi i serbëve në Kroaci

1. Në një intervistë dhënë programit boshnjak të Deusche Welles, ish ministri gjerman dhe përfaqësuesi i lartë i Bosnjës dhe Herecegovinës, Kristian Schwarc-Shiling sqaron përse në Serbinë ai sheh fajtorin kryesor për luftën dhe zhvillimet e këqija të pasluftës në vendet e Ballkanit Perëndimor. Selma Filipoviq.

2. Festivali „Young Euro Classic", në Berlin zgjat deri me 22 gusht. Nderin për hapjen e tij e kishte orkestri "Evropa Juglindore", i formuar pikërisht për këtë ngjarje. Në të luajnë edhe Genta nga Kosova dhe Marina, nga Serbia. Regina Roland informon.

3. Bashkësia Demokrate Kroate (HDZ) dhe Partia e Pavarur Demokrate Serbe (SDSS) janë dakorduar që të kthyerit serb të kenë të drejtën për blerjen e banesave shoqërore. Konsultat shtesë rreth kushteve të blerjes, po vazhdojnë. Gordana Simonovic, Zagreb.

 • Data 20.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Osnz
 • Data 20.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Osnz