Krijimi i komunave të reja në Kosovë - Intervistë Sadri Ferati & Kthimi i serbëve në Pejë dhe Deçan | Hapat | DW | 01.05.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Krijimi i komunave të reja në Kosovë - Intervistë Sadri Ferati & Kthimi i serbëve në Pejë dhe Deçan

Qeveria e Kosovës po vazhdon përgatitjet për krijimin e 5+1 komunave të reja me shumicë serbe, sipas planit të Marti Ahtisarit. Në krye të këtij procesi ndodhet ministria e Pushtetit lokal. Të enjten (30.04.) është mbyllur konkursi për pjesëmarrësit në gjashtë Ekipet Përgatitore, për krijimin e komunave të reja në Kosovë. Lidhur me këtë çështje flet ministri i Pushtetit dhe Administrimit lokal, Sadri Ferati.

Kthimi i të zhvendosurve në komunën e Pejës ka shënuar një rritje të dukshme, ndërsa bashkëpunimi më i mirë i të zhvendosurve me autoritetet vendore dhe ndërkombëtare në këtë proces ka ndikuar në realizimin e projekteve të reja. Përderisa në Pejë shënohen hapa pozitiv, në Deçan, procesi i kthimit të të zhvendosurve serb dhe malazez, po numëron në vend.

Autor: Esat Ahmeti/Ajete Beqiraj

Redaktor: Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 01.05.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Hi62
 • Data 01.05.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Hi62