Krasniqi humbi nga Dimitrenko | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 16.11.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Krasniqi humbi nga Dimitrenko

Të shtunën në Dyseldorf, boksieri kosovar Luan Krasniqi humbi nga ukrainasi Aleksandër Dimitrenko.

default

Ishte ky ndoshta edhe rasti i fundi i Luan Krasniqit për t´u kthyer në skenën e madhe të boksit ndërkombëtar dhe për të konkuruar sërish për ndonjë titull kampioni botëror në peshën e rëndë. Për 37-vjeçarin me nënshtetësi gjermane dhe origjinë kosovare, ishte ky rast i mirë edhe për rehabilitim, pas humbjes bindëse në qershor të vitit të kaluar, kundër amerikanit Tony Thompson.

Deri në raundin e tretë para tifozëve të tij, Krasniqi ishte në rrugën më të mirë që të rikthehet në arenën e madhe të boksit. Deri atëherë Luani ishte më i mirë. Mirëpo një pakujdesi dhe një goditje në mëlqi, pak para përfundimit të raundit të tretë i dhanë fund të gjitha shpresave të tij. Krasniqi fitoi rreth një milionë euro, por humbi ndoshta edhe shansin e fundit. Ndërsa Dimitrenkos iu hap rruga për të ëndërruar edhe më tej per titullin e kampionit të botës.

Aleksander Dimitrenko, në konkurrencën e WBO-së radhitet i dyti, menjëherë pas kampionit Vlladimir Kliçko.

26 vjeçari Dimitrenko i ka fituar të gjitha 29 duelet e deritanishme. Ndërsa bilanci i Luan Krasniqit është 35 duele, 30 fitore, 4 humbje dhe një barazim.

 • Data 16.11.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Fuqu
 • Data 16.11.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Fuqu