Kosova pret njohje të tjera | Ballkani | DW | 15.09.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kosova pret njohje të tjera

Udhëheqësit politik kosovarë, shprehen të bindur se pas Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së do të ketë njohje të reja të pavarësisë së Kosovës. Ata besojnë se nisma e Serbisë do të kundërshtohet nga shtetet demokratike.

Kosovë

Kosovë

Udhëheqësit politik kosovarë, janë të bindur se nisma e Serbisë, që të kërkojë rezolutë nga Kombet e Bashkuara për interpretimin e ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës nga Gykata ndërkombëtare e Drejtësisë, do të kundërshtohet nga shtetet me demokratike të botës, që e kanë njohur tashmë pavarësinë e Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se pavarësia e Kosovës do të ketë vetëm njohje të reja dhe kërkon nga Serbia që mos t'i bëjë pengësë Kosovës në integrimin e saj në strukturat euroatlanike. "Serbia po i bën lëvizjet e fundit për t`u arsyetuar para opinionit të saj. Serbia e di mirë se Kosova tashmë është një shtet i pavarur, sovran dhe domokratik i njohur nga 46 vendet më të fuqishme dhe domokratike të botës. Prandaj, qytetarët e Kosovës nuk duhet të frikësohen nga asnjë nismë e Serbisë ," thotë kryeministri Thaçi.

Në të njetën linjë shprehet edhe kryetari i kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, i cili thotë i bindur se mekanizmat ndërkombëtar të drejtësisë, do të mbështesin gjithmonë të drejtën e popujve për vetvendosje. "Ne kemi besim se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, nuk do të marrë ndonjë vendim kundër vullnetit të qytetarëve të Kosovës, sepse i gjithë aktiviteti politik që është zhvilluar në Kosovë është bërë në koordinim të plotë me autoritetet ndërkombëtare", thotë Jakup Krasniqi.

Përfaqësuesit e serbëve të Kosovës, që nuk janë përfshirë në institucionet e saj, thonë se Serbia ka të drejtë që të kërkojë mbrojtje të sovranitetit të vet nga institucionet ndërkombëtare. Oliver Ivanoviq, është sekretar shteti në Ministrinë për Kosovën në qeverinë e Serbisë:"Serbia ka të drejtën që të kërkojë mbrojtje nga institucionet ndërkombëtare që merren me këtë çështje, në këtë rast nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë. Serbia në Kosovë tash nuk po dërgon ushtrinë dhe policinë e saj, por po i drejtohet Gjykatës që ta vërtetojë sovranitetin e saj edhe mbi Kosovën dhe për këtë kërkon edhe ndihmën e vendeve evropiane ", thotë Oliver Ivanoviq.

Sidoqoftë, dy udhëheqësit politik kosovar, presidenti Fatmir Sejdiu dhe Ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni, më datën 20 të këtij muaji udhëtojnë për në Nju Jork, ku do të marrin pjesë në punimet e asambles së përgjithshme të OKB-së. Ata, shprehen të bindur se pas punimeve të Asamblesë edhe shumë shtete do ta njohin pavarësinë e Kosovës, sepse të gjitha argumentet sipas tyre janë në anën e Kosovës se duhet të jetë një vend i pavarur.

 • Data 15.09.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FIPG
 • Data 15.09.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/FIPG
Reklamë