Kosova anëtarja e 210-të e FIFA-s | Ballkani | DW | 13.05.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Kosova anëtarja e 210-të e FIFA-s

Kosova pranohet në FIFA. Zvicra ka frikë se mund t'i largohen nga ekipi kombëtar lojtarët me origjinë nga Kosova.

Federata botërore e futbollit FIFA ka dy anëtarë më shumë. Të premten 207 anëtarët me të drejtë vote të 209 federatave kombëtare miratuan në Kongresin e FIFA-s në Mexico City kërkesat për pranimin e Kosovës dhe të Gjibraltarit. Të dyja këto vende mund të marrin pjesë në ndeshjet e kualifikimit për Kupën e Botës 2018 në Rusi, që fillojnë në shtator 2016.

Për kërkesën e Gjibraltarit votuan në Qendrën e Kongreseve Banamex 172 shoqata të FIFA-s pro, kurse 12 ishin kundër tij. Për Kosovën votimi ishte 141 pro dhe 23 vota kundër.

Taulant Xhaka dhe Granit Xhaka

Taulant Xhaka dhe Granit Xhaka

Detajet për të drejtën për të pjesëmarrjen në ndeshjet e kualifikimit për Botërorin 2018 duhet t'i sqarojë tani Federata Evropiane e Futbollit (UEFA).

Pas pranimit të Kosovës si anëtare e FIFA-s Zvicra ka frikë se mund t'i largohen nga ekipi kombëtar lojtarët me origjinë nga Kosova si Granit Xhaka apo Xherdan Shaqiri.

Reklamë