Kombet e Bashkuara kundër aplikimit të dënimit me vdekje | Gjermania - Tregu i punës | DW | 16.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Kombet e Bashkuara kundër aplikimit të dënimit me vdekje

Kombet e Bashkuara janë shprehur me shumicë të qartë për një ndërprerje mbarëbotërore të ekzekutimeve me synim afatgjatë heqjen e e dënimit me vdekje. Për këtë Komisioni i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut votoi me 99 vota pro, 52 kundër dhe 33 abstenime. Gjermania dhe të gjitha vendet e tjera të Bashkimit Evropian bëjnë pjesë tek mbështësitë e këtij propozimi. Sipas të dhënave të organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut 66 vende të botës nuk kanë hequr ende dënimin me vdekje.

 • Data 16.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CHwK
 • Data 16.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/CHwK