KE për kthimin e romëve në Kosovë / Projekt i përbashkët serbo-shqiptar në Novi Sad / Boshnjakët në Shqipëri | Hapat | DW | 04.10.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

KE për kthimin e romëve në Kosovë / Projekt i përbashkët serbo-shqiptar në Novi Sad / Boshnjakët në Shqipëri

1. Ditët e fundit komisioni për migrimin i Këshillit të Evropës i bëri thirrje qeverisë gjermane të pezullojë kthimin e romëve në Kosovë deri sa të dëshmohet se romët do të gjenin në vend kushte të sigurta jetese. Në të njëjtin drejtim shkonin edhe paralajmërimet e organizatës për të drejtat e njerit Amnesty International si dhe të komisioneres evropiane për çështjet e brendshme. Informacioni nga Elert Ajazaj.

2. Projekti i qëndrimit për qëllime studimore i të rinjve nga Kosova në Novi Sad është ndër projektet jo edhe aq të shpeshta të organizatave joqeveritare, të cilat provojnë të heqin paragjykimet që ekzistojnë në mes të shqiptarëve dhe serbve. Dinko Gruhonjiq sjell hollësitë. 

3. Në Shqipëri jetojnë rreth dhjetë mijë boshnjakë. Edhe pse ata atje janë vendosur para 130 vjetësh edhe sot e kësaj dite e ruajnë gjuhën, kulturën, traditën dhe e duan Bosnjën dhe Hercegovinën. "Këtu të gjithë jemi boshnjakë"- i kanë thënë ata korrespodentit të DW-sw Mirsad Qamxhis, i cili i ka vizituar ata në Borakë afër Durrësit.

 • Data 04.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PVJQ
 • Data 04.10.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/PVJQ