Kancelarja gjermane Angela Merkel priti në Berlin presidentin e Ukrainës Viktor Janukoviç | Gjermania | DW | 31.08.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Kancelarja gjermane Angela Merkel priti në Berlin presidentin e Ukrainës Viktor Janukoviç

Në takim u diskutuan në radhë të parë çështje të ekonomisë dhe të energjetikës.

Angela Merkel, majtas, dhe Viktor Janukoviç

Angela Merkel, majtas, dhe Viktor Janukoviç

Viktor Janukoviç solli me vete të reja në takim e Berlinit. Parlamenti në Kiev kishte vendosur të hënën ndryshimin e ligjit elektoral. Sipas ligjit të ri në zgjedhet lokale të 31 tetorit do të lejohen të garojnë edhe ato parti që nuk ekzistojnë prej më tepër se një viti. Heqja e këtij kufizimi ishte një kërkesë e rëndësishme e opozitës. Dymetroshi nga Kievi u përpoq pas takimit me kancelaren që t'i zbuste kritikuesit e tij perendimorë: Sa i përket lirisë së medieve ai tha: „Unë jam ai që është më tepër se të gjithë i interesuar që procesi i demokratizimit në Ukrainë të zhvillohet, të mos mbetet në vend, por të zhvillohet me sukses."

Opozita e vendit ishte ankuar së fundi për raprezalje shtetërore ndaj gazetarëve. Madje edhe përfaqësues të fondacioneve gjermane patën kontakte të pakëndshme me përfaqësues të shërbimit sekret vendas. Gjermania është shumë e interesuar për kontakte të mira me Kievin. Këtë e bëri të qartë edhe kancelarja Merkel, e cila tërhoqi vëmendjen për rolin e Ukrainës si vend tranzit për gazin rus. Gjermania do të angazhohet në të ardhmen më me forcë për modernizimin e sistemit të gazsjellësve ukrainas.

Përveç kësaj kancelarja theksoi edhe interesin e ekonomisë gjermane për të marrë pjesë në investitimet që do të bëhen në Ukrainë me rastin e përgatitjeve të kampionatit evropian të futbollit 2012. Merkeli e sheh si pozitiv faktin qe me Janukoviçin dhe qëndrimin e tij dashamirës ndaj Rusisë politika ukrainase do të bëhet më e qendrueshme:

"Nga njëra anë thashë që është mirë që proceset e vendimmarrjes në Ukrainë tani mund të zhvillohen mbi një bazë më solide, nga ana tjetër bëra të qartë se ne kemi disa pyetje sidomos në lidhje me lirinë e shtypit dhe të mendimit. Për këto çështje diskutuam hapur me njëri-tjetrin."

Janukoviçi e sheh perspektivën afatgjatë të vendit të tij në BE dhe mendon se Kievi do të nënshkruajë shumë shpejt marrëveshje asociimi me Brukselin. Kancelarja nuk e përmendi këtë temë. Ajo foli për projektet afatshkurtra dhe të sigurta: p.sh. për organizimin në vjeshtë në Kiev të një forumi gjermano-ukrainas për lëndët e para dhe ristrukturiimin e tregut të energjisë.

Janukoviçi synon në radhë të parë heqjen bilaterale të vizave. Një hap i mëtejshëm në këtë drejtim është marrëveshja që nënshkruan të hënën në Berlin ministrat e Brendshëm të të dy vendeve. Ajo parashikon luftimin e kriminalitetit ndërkufitar dhe masa për luftimin e korrupsionit me vizat.

Autor: Bernd Gräßler / Pandeli Pani

Redaktoi: Esat Ahmeti

DW.COM

 • Data 31.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OziH
 • Data 31.08.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/OziH