Ka humbur monedha më e rëndësishme - besimi | Evropa | DW | 12.07.2015
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Evropa

Ka humbur monedha më e rëndësishme - besimi

Ministrat e Financave të Eurozonës ua kalojnë marrjen e vendimit kryetarëve të shteteve dhe të qeverive.

Ministrat e Financave të Eurozonës do t'ua lënë kryetarëve të shteteve dhe të qeverive të vendeve të tyre vendimet kyçe për zgjidhjen e krizës në Greqi. "Një numër çështjesh të rëndësishme janë ende të hapura" - tha shefi i Eurogrupit Jeroen Djsselbloem, sot (12.07.) në Bruksel. Ministrat e Financave të Eurozonës kishin diskutuar dy ditëve për propozimet greke dhe krizën në Greqi.

Merkel: Jo marrëveshje me çdo kusht

Para fillimit të samitit të posaçëm të Eurogrupit për Greqinë kancelarja gjermane Angela Merkel (CDU) theksoi se nuk do të ketë "asnjë marrëveshje me çdo kusht" dhe se bisedimet do të jenë të vështira. Merkel tha se duhet të sigurohet që avantazhet të peshojnë më shumë se disavantazhet - "si për të ardhmen e Greqisë, dhe për Eurozonën si një e tërë dhe për parimet e bashkëpunimit tonë".

Ka humbur monedha më e rëndësishme - besimi

Merkel tha se e di "nervat janë të tendosura" dhe se sipas saj përgjegjësinë e mban qeveria e Athinës. Sipas Merkelit "monedha më e rëndësishme" ka "humbur, dhe kjo është besimi dhe besueshmëria". Prandaj sipas saj "nuk është çudi", që Eurogrupi pavarësisht bisedimeve për orë të tëra nuk do të kërkojë njëzëri hapjen e negociatave me Athinën.

"Ne do të shqyrtojmë nëse ekzitojnë kushtet që të mund të fillojmë negociatat," tha Merkel. Në negociata do të diskutohet për një program të fondit të përhershëm të sigurimit për euron, ESM, për Greqinë, "as më shumë, as më pak." "Nëse kjo do të jetë e mundur, do të shohim."

Shefi i Komisionit të BE-së, Jean-Claude Juncker u shpreh pak më shumë optimist: "Ne do të punojmë deri në milisekondën e fundit për një zgjidhje," tha ai në Bruksel. "Unë ndihem në gjendje të lartë për të luftuar, dhe shpresoj se ne do të gjejmë një zgjidhje."