Këshilli i Evropës akuzon Gjermaninë për aferën e fluturimeve të CIA-s në Evropë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 09.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Këshilli i Evropës akuzon Gjermaninë për aferën e fluturimeve të CIA-s në Evropë

Paris: Këshilli i Evropës ka ngritur akuza edhe ndaj Gjermanisë për aferën e CIA-s në transportet e fshehta të personave të dyshimtë për terrorizëm. Gjermania ka penguar sqarimin e këtyre rasteve tha hetuesi special zvicerian Dik Marti (Dick Marty). Kjo ka ndodhur edhe në rastin e gjermano-libanezit Khaled el Masri i cili në vitin 2004 u rrëmbye nga CIA dhe u dërgua në Afganistan. Gjermania hodhi poshtë këto akuza. Sipas raportit përfundimtar të Martit ndërkohë janë siguruar dëshmi të mjafteushme për burgjet e fshehta amerikane në Poloni dhe Rumani nga viti 2003 deri në vitin 2005.

 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlJ
 • Data 09.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqlJ