Kërkohet më shumë se sa vetëm gjeste kortezie - Bushi duhet të përqafojë iniciativën e vizonarit Blerit për Afrikën | Bota | DW | 08.06.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Kërkohet më shumë se sa vetëm gjeste kortezie - Bushi duhet të përqafojë iniciativën e vizonarit Blerit për Afrikën

Presidenti i SHBA Bush do të verë në dispozicion gati 680 milionë dollarë si ndihmë humanitare shtesë për kontinentin afrikan. Këtë Bush e deklaroi të martën në Uashignton në kuadër të vizitës së kryeministrit britanik Toni Bler. Por ky i fundit kërkon më shumë. Bler dëshiron që vendet e pasura të grupit G8 në takimin e nivelit të lartë të tyre që zhvillohet së shpejti në Skoci të shprehin gatishmërinë për një rritje zemërgjerë të ndihmës së zhvillimit për Afrikën.

Bler dhe Bush në Uashington

Bler dhe Bush në Uashington

Afrika ndodhet në udhëkryq. Për herë të parë qysh prej disa dekadash kontinenti i zi tashmë ka një shans historik për të dalë nga qarku i mallkuar i urisë, i mjerimit dhe i dhunës. Rritja e vazhdueshme e kuotës së zhvillimit së fundi me rreth 4% dhe rritja e kërkesës për produktet afrikane janë shkëndija shprese. Këmbë të mbathura me këpucë, ujë i pastër i pijshëm dhe një çati mbi kokë të gjitha këto për miliona njerëz të këtij kontinenti papritur janë bërë të prekshme.

Bashkësia ndërkombëtare me të ashtuquajturat qëllime të mileniumit i ka dhënë fjalën Afrikës. Por që premtimet për një jetë dinjitoze të njerëzve në vitet e ardhëshme të bëhen realitet dhe në mënyrë që Afrika e ndodhur në udhëkryq të ndjek drejtimin e duhur janë të nevojshme si pëprjekjet brenda rajonit ashtu edhe ndihmat nga jashtë. Përpjekjet me forcat e veta në radhë të parë janë në dorë të një qeverisjeje të mirë, duke mos shpërdoruar burimet e çmuara ekzistuese, duke luftuar korrupsionin dhe duke çuar përpara reformat për krijimin e strukturave demokratike në ekonomi dhe në shoqëri.

Sa i përket ndihmës së huaj tani duhet të shfrytëzohet shansi që po troket në derë dhe Afrika duhet të çlirohet prej barrës shtypëse të borxheve që në disa vende të kontinentit e mbysin çdo iniciativë qysh në filiz. Kryeministri Toni Bler në këtë drejtim ka marrë përsipër një iniciativë që vlen për t´u përshëndetur dhe ndëkrohë po përpiqet që samitin e G8 që zhvillon punimet në korrik në Skoci ta kthejë në një gur themeli të ndihmës për Afrikën.

Bler dëshiron që 33 vendeve më të varfëra në zhvillim t´i falen borxhet që kanë ndaj Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar. Përveç kësaj duhet të hartohet një lloj plani Marshall në bazë të të cilit ndihma e zhvillimit të vendeve të pasura për Afrikën të dyfishohet deri në vitin 2015. Në këtë mënyrë do të mund të prekershin edhe sukseset e para në luftën kundër Sidës dhe barra e borxheve mund të ulej dukshëm gjë që do t´i jepte një shans të vërtetë zhvillimi Afrikës.

Deri tani në këtë pikë presidenti i SHBA Bush ka qëndruar indiferent kundrejt britanikut Bler. Sa i përket faljes së borxheve nga Banka Botërore Bush është skeptik, sepse kjo do të pakësonte mundësitë e financimit të projekteve për zhvillimin.

Britania e Madhe ka propozuar gjithashtu që një pjesë e faljes së borxheve të financohet përmes shitjes së arit të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Por një gjë të tillë Bush e hedh poshtë duke marrë parasysh këtu interesat e shteteve federale që prodhojnë ar në Perëndim të Amerikës. Këto shtete i frikësohen uljes së çmimit të arit.

Bush deri tani nuk e ka përfillur as propozimin për dhënien e kredive shtetërore të vendeve të industrializuara në mënyrë që këto të japin ndihma financiare shtesë. Një gjë e tillë nuk është e mundur në bazë të së drejtës buxhetore, kështu i deklaroi Bushi presidentit të Afrikës së Jugut Mbeki gjatë vizitës së fundit të tij në Uashington.

SHBA me ndihmën e zhvillimit që përbën vetëm 0.18% të produktit bruto në vend janë të fundit në listën e vendeve të industrializuara. Krahasuar me shumat që jep Amerika për luftën në Irak dhe pasojat e saj, fondi prej 16 miliardë dollarë i ndihmës për zhvillimin është qesharak. Ndërsa 500 milionë eurot e vëna në dispozicion së fundi për të uriturit në Etiopi dhe Eritre ishin vetëm një gjest xhentëllmeni dhe asgjë më shumë.

Vetëm trajtimi i miliona njerëzve të prekur nga virusi i Sidës në Afrikë kërkon çdo vit rreth 12 miliardë dollarë, sipas përllogaritjeve të Organizatës Botërore të Shëndetsisë. Nëse Bush vërtetë e ka për zemër Afrikën, atëherë ai duhet që fjalët t´i kthejë në vepra. Amerika është një vend i pasur dhe Bushi një president, pretendimi moral i të cilit për të drejtuar deri më sot është bazuar kryesisht në fondamentin ushtarak. Një iniciativë zemërgjerë në favor të Afrikës do t´i bënte mirë Bushit edhe për një ofensivë mbarëbotërore përzemërsie në mënyrë që ai të përmirësojë imazhin. Në këtë drejtim Bushi mund të mësojë shumë prej britanikut Bler.

 • Data 08.06.2005
 • Autor Daniel Sheshkevic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArP1
 • Data 08.06.2005
 • Autor Daniel Sheshkevic
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ArP1
Reklamë