Izraeli përkujton viktimat e Holokaustit | Politika | DW | 02.05.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Izraeli përkujton viktimat e Holokaustit

Me disa minuta heshtjeje, sirena dhe kritikë ndaj gjermanëve përkujtuan izraelitët të sot (1.5.) 6 milionë viktimat e Holokaustit.

default

Memoriali i Holokaustit në Jad Vashem/Jeruzalem

Në orën 10 sipas orës lokale në të gjithë Izraelin jeta publike mbeti në vend. Shoferët zbritën nga automjetet, në zyra dhe shkolla njerëzit u ngritën nga karriget, kalimtarët në rrugë qëndruan në përkujtim të heshtur të 6 milionë hebrejve të vrarë nga nazistët në Gjermani. Në parlamentin e vendit Knesset në Jeruzalem udhëheqja politike u mblodh në një ceremoni qendrore përkujtimore.

Gedenken an die Opfer des Holocausts

Ceremoni përkujtimore në nderim të viktimave të Holokaustit

Presidenti izraelit Shimon Peres, kryeministri Ehud Olmert dhe shumë anëtarë të kabinetit të tij dolën njëri pas tjetrit përpara mikrofonit dhe përmendën emrat e të afërmve të tyre të vrarë. Shimon Peres:


"Në kujtim të familjarëve të mij të cilët bashkë me 2060 pjesëtarë të komunitetit të tyre në qytetin e vogël Vishna ranë viktimë e nazistëve dhe ndihmësve të tyre lokalë në gusht të vitit 1942. Ata i mblodhën banorët e getos në sinagogën e ndërtuar me drurë dhe i vranë çnjerëzisht me plumba dhe zjarr."


Në fund presidenti 84-vjeçar lexoi emrat e familjarëve të tij të vrarë. "Gjyshja ime Rifka Melzer, gjyshi im Rabi Zvi Melzer, mësuesi dhe mjeshtri im i cili gjatë ndarjes sonë në stacionin e trenit përpara se të emigroja në Izrael më tha dy fjalë: të mbesësh gjithnjë hebre. Xhaxhi im Michael Melzer, nipi im Michael Kottler.... I bekuar qoftë kujtimi i tyre."


Kryeministri Ehud Olmert kujtoi familjen e gruas së tij të shfarosur në Shoa. Ministri i mbrojtjes Ehud Barak përmendi vëllain dhe motrën e vogël të nënës së tij të dërguar në kampin famëkeq të shfarosjes Treblinka.


Në ceremoninë përkujtimore të mërkurën (30.04) presidenti izraelit Peres paralajmëroi ndaj rrezikut bërthamor nga Irani. Bota u zgjua dikur shumë vonë për t'u përballur përpara luftës me kërcënimin nga Hitleri. Kjo nuk duhet të përsëritet, theksoi Peres i cili pyeti:"Çfarë do të kishte ndodhur me popullin hebre nëse gjatë kohës së Hitlerit do të kishim patur një shtet me fuqinë dhe aftësitë e shtetit izraelit sot?"

 • Data 02.05.2008
 • Autor Verenkotte, Clemens / Tel Aviv (BR)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DrrB
 • Data 02.05.2008
 • Autor Verenkotte, Clemens / Tel Aviv (BR)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/DrrB