Intervistë me Iris Biesewinkel nga shoqata humanitare Rom e.V në Köln / Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë | Hapat | DW | 23.10.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Intervistë me Iris Biesewinkel nga shoqata humanitare Rom e.V në Köln / Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë

1. Dhjetë vjet pas përfundimit të luftës së Kosovës afro 14.000 refugjatë shumica e tyre romë do të kthehen në Kosovë. Qeveria gjermane përpilon në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës marrëveshjen përkatëse. Për Kosovën e dobët ekonomikisht dhe me nivel të lartë papunësie paraqet ngarkesë strehimi dhe integrimi i romëve të kthyer. Angjelina Verbica bisedoi me Iris Biesewinkel nga shoqata humanitare Rom e.V në Köln. Ajo fillimisht flet për mundësitë e plotësimit të kërkesave të organizatave të ndryshme për moskthimin e romëve në Kosovë:

2. Marrëdhëniet që kanë patur Rusia dhe vendet e ish-Jugosllavisë nuk janë ndërprerë asnjëherë. Ndikimi rus në Ballkan është dobësuar në 20 vitet e fundit pas fundit të Luftës së Ftohtë, theksojnë analistët. Serbia e sheh sot Rusinë si aleat politik që vazhdon të mbështes mosnjohjen e Kosovës dhe dëshiron të ndikojë në reformat kushtetuese të Bosnjë e Hercegovinës. Nga ana tjetër Rusia pret një ditë nga Serbia mbështetje në Bashkimin Evropian kur ajo të jetë anëtare e familjes së madhe evropiane. Një informacion nga Selma Filipoviq.

Audio dhe video për temën

 • Data 23.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KE3n
 • Data 23.10.2009
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/KE3n