Intervistë me drejtorin e Organizatës për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet – ÇOHU, Avni Zogiani / Një reportazh për të zhvendosurit në Mitrovicë | Hapat | DW | 03.05.2010
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Intervistë me drejtorin e Organizatës për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet – ÇOHU, Avni Zogiani / Një reportazh për të zhvendosurit në Mitrovicë

1. Organizata për mbrojtjen e shtypit, Freedom House, bëri publik raportin për lirinë e shtypit për vitin 2009. Në raport vihet në dukje se liria e shtypit në botë pësoi rënie për të tetin vit me radhë. Lidhur me Kosovën, Freedom House raporton se statusi i lirisë së shtypit cilësohet si pjesërisht i lirë nga jo i lirë që ishte në raportin e mëparshëm. Për të diskutuar lidhur me këtë raport ne në mikrofonin tonë ftuam drejtorin e Organizatës për Demokraci, Antikorrupsion dhe Dinjitet – ÇOHU, zotin Avni Zogiani. Organizata Çohu përcjell me vëmendje edhe zhvillimet që kanë të bëjnë me lirinë e shtypit në Kosovë. Kështu që unë e pyeta fillimisht zotin Zogiani se a pajtohet me vlerësimin e bërë në raportin e Freedom House?

2. Për shkak të dëbimit të dhunshëm gjatë luftës dhe uzurpimit të pronave nga serbët pas përfundimit të saj, rreth 10 mijë shqiptarë të Mitrovicës së veriut edhe 11-të vjet pas luftës jetojnë larg vatrave të veta nga të cilat i ndan vetëm ura e Ibrit. Se si jetojnë keta qytetarë dhe cfarë po bëhet për kthimin e tyre ne vatrat e veta, Ajete Beqiraj informon.

 • Data 03.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ND6O
 • Data 03.05.2010
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/ND6O