Horst Këler: Më shumë vemendje kontinentit të Afrikës | Gjermania - Tregu i punës | DW | 05.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Horst Këler: Më shumë vemendje kontinentit të Afrikës

Presidenti i Gjermanisë Horst Këler, i ka bërë thirrje europianëve që të heqin dorë nga mendimi i gabuar në mardhëniet me Afrikën. Për përballimin e problemeve të tyre, njerëzit në Afrikë mbështeten shumë në inciativën vetiake, theksoi presidenti Këler në përfundim të konferencës "Partneritet me Afrikën", që u zhvillua në Eberbach të Gjermanisë. Sipas tij njerëzit në Afrikë "kanë vullnet të jashtëzakonshëm për të shënuar arritje." Ata e dinë që u duhet të përballen me problemin e korrupsionit dhe mungesën e arsimit. Duke tërhequr vëmendjen që t´i kushtohet më shumë vëmendje këtij kontinenti, në fjalën e tij përpara 44 pjesëmarrësve presidenti theksoi, se është e rëndësishme që të mësojmë nga njëri-tjetri.

 • Data 05.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C147
 • Data 05.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C147