Hans Koshnik: Kosovës i ka munguar zhvillimi ekonomik dhe perspektiva | Politika | DW | 28.03.2004
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Hans Koshnik: Kosovës i ka munguar zhvillimi ekonomik dhe perspektiva

Për shkak se armiqësitë janë shumë të thella në mes shqiptarëve dhe serbëve, trazirat mund të përsëriten në Kosovë tha ish adminstratori i Mostarit Hans Koshnik, njohës shumë i mirë i rethanave në Ballkan. UNMIK tha ai nuk ia doli të kriojonte perspektive ekonomike në rajon dhe njerëzit janë ndierë të zhgënjyerë.

Koshnik( i pari nga e djathta): KFOR-i në Kosovë do të qëndrojë 30 vjet

Koshnik( i pari nga e djathta): KFOR-i në Kosovë do të qëndrojë 30 vjet

Ish administratori i BE në Mostar gjermani Hans Koshnik në një intervistë për DPA-në, theksoi se raportet midis serbeve dhe shqiptarëve nuk janë përmirsuar. Ai tha se trupat e KFOR-it në Kosovë do të qëndrojnë si në rastin e Qipros së paku 30 vjet. UNMIK-u deri më tani nuk ia doli te krijonte kushte ekonomike as demokratike ne rajon. Atje eshte dashur te permiresohen kushtet ekonomike që njerezve t´u krijohej ndjenja se po behen perparime dhe se do te kete te ardhme per ta dhe familjet e tyre" tha Koshnik. Deri sa nuk zgjidhet statusi politik, duhet te llogerite se trazirat e tilla mund te përsëriten në Kosovë tha ai.


 • Data 28.03.2004
 • Autor (DW)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvR
 • Data 28.03.2004
 • Autor (DW)
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqvR