Grindja pёr Jeruzalemin: dy tё vdekur qindra tё plagosur | Bota | DW | 09.12.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Reklamë

Bota

Grindja pёr Jeruzalemin: dy tё vdekur qindra tё plagosur

Goma makinash qё digjen, gurё qё hidhen anё e mbanё: Pas njohjes sё Jeruzalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit vendi i shenjtё po tronditet nga trazirat. Nё Kёshillin e Sigurimit amerikanёt po hasin nё kritika.

Pas njohjes sё Jeruzalemit nga SHBA-ja si kryeqytet i Izraelit, si pasojё e trazirave nё Jeruzalem dhe nё territoret palestineze kanё gjetur vdekjen mё se 750 janё plagosur. Shumё prej tyre kanё pёsuar plagё prej tё shtёnave, shumica nga plumba gome, sikurse njofton shёrimi palestinez i shpёtimit Gjysmёhёna e Kuqe. Policia izraelite ishte prezente nё Jeruzalem me trupa tё pёrforcuara. Nё Jordanin Perёndimor janё vendosur batalione shtesё tё ushtrisё sё Izraelit. Hantifada e tretё, si dhe e shpalli tё premten "ditёn e indinjatёs".

Nё njё seancё urgjente nё Kёshillin e Sigurimit SHBA hasi nё kritika masive tё 14 anёtarevё tё kёtij forumi. Vendimi i SHBA-sё pёr ta njohur Jeruzalemin kryeqatet tё Izraelit ёshtё „njё rast i rrezikshёm precedent“, tha ambasadori i Egjiptit tё OKB, Amr Abdellatif Aboulatta. Ambasadorёt e Britanisё sё Madhe Suedisё, Italisё dhe Gjermanisё pёrmes njё deklarate tё pёrbashkёt komunikojnё, se ky vendim nuk ёshtё nё pёrputhje me rezolutat e OKB-sё dhe nuk ёshtё i dobishёm pёr situatёn.

Kryenegociatori palestinez Saeb Erekat tha nё televizionin Al-Jeezira, se populli i tij do tё negociojё sёrish me SHBA, vetёm pasi presidenti Trump ta tёrheqё vendimin e tij. Pas kёtij vendimi, sikurse njoftojnё pёrfaqёsues tё lёvizjes Fata, presidenti palestinez Mahmud Abbas nuk do ta takojё nёnpresidentin e SHBA-sё Mike Pence sipas planifikimit nё Bethlehem.