Greva e makinistëve lejohet edhe për trenat e mallrave dhe transportin e distancave të gjata | Gjermania - Tregu i punës | DW | 03.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Greva e makinistëve lejohet edhe për trenat e mallrave dhe transportin e distancave të gjata

Në konfliktin për tarifën e pagave me shoqërinë e hekurudhave "Deutsche Bahn" sindikata e makinistëve në Gjermani ka arritur një fitore në gjykatën e punës në Kemnitc. Sindikata lejohet të bëjë grevë edhe në transportin e mallrave dhe distancave të gjata vendosën gjykatësit në Kemnitc. Ata anulluan kështu një ndalim përkatës të një instance më të ulët. Deri të dielën sindikata e makinistëve do të heqë dorë nga greva. Kryetari i sindikatës Manfred Shell i ka bërë thirrje shoqërisë së hekurudhave të paraqesë një ofertë me tarifë specifike për pagat e makinistëve. Një gjë e tillë është refuzuar nga shoqëria e hekurudhave.

 • Data 03.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0ba
 • Data 03.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/C0ba