Gordon Braun viziton Irakun | Gjermania - Tregu i punës | DW | 11.06.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Gordon Braun viziton Irakun

Kryeministri i ardhshëm i Britanisë së Madhe, Gordon Braun, ka udhëtuar për një vizitë të paparalajmëruar në Irak. Sipas njoftimit në media, Braun u takua në Bagdat me kryeministrin Nuri el Maliki. Qysh nga fillimi i invazionit të drejtuar prej ShBA në mars 2003 në Irak janë vrarë 150 ushtarë britanikë. Ndërkohë një atentator kamikaz duke shpërthyer lëndën eksplozive rëzoi një urë që kalonte mbi autostradë duke u shkaktuar vdekjen tre ushtarëve të ShBA. Shpërthimi dëmtoi një pjesë të urës duke ndërprerë kështu një nga lidhjet më të rëndësishme mes Veriut dhe Jugut të Irakut.

 • Data 11.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkj
 • Data 11.06.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqkj