1. Kalo tek përmbajtja
  2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Franca paralajmëron qytetarët për sulme të reja

31 Tetor 2020

"Kërcënimi është kudo" - deklaroi Ministri i Jashtëm francez duke pasur parasysh aktet e fundit terroriste në Francë. Ndërkohë në disa vende myslimane vazhdojnë protestat kundër Macronit.

https://p.dw.com/p/3kgGD
Bangladesch | Religion | Protest gegen Präsident Macron
Fotografi: Suvra Kanti Das/ZUMA Wire/imago images

Pas sulmit islamik në Nicë i cili shkaktoi tre të vdekur, Franca ka paralajmëruar qytetarët e saj në të gjithë botën për sulme të mundshme ndaj tyre: "Kërcënimi është kudo", tha Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian pas një takimi të kabinetit të sigurisë të kryesuar nga Presidenti Emmanuel Macron.

"Hapi nga urrejtja virtuale në dhunën e vërtetë është i vogël," tha Le Drian. Parisi ka udhëzuar misionet diplomatike jashtë vendit që të forcojnë masat e sigurisë.

Frankreich | Bastille Day | Nationalfeiertag 2020 | Coronavirus | Militärparade
Fotografi: picture-alliance/abaca/E. Blondet

Kurse Ministri i Mbrojtjes Florence Parly tha pas takimit të krizës se Franca do të mbrojë më mirë sidomos shkollat ​​dhe kishat. Sipas Ministrisë së Brendshme për këtë qëllim po mobilizohen 3500 policë rezervë. Nga këtza 120 policë shtesë do të patrullojnë në Nicë.

Presidenti Macron kishte njoftuar më parë se njësia kundër-terrorizmit e ushtrisë do të shtohet nga 3,000 në 7,000 vetë. Kryeministri Jean Castex shpalli pas atentatit në Nicë shkallën më të lartë të rrezikut nga terrori në vend.

Bangladesch | Religion | Protest gegen Präsident Macron
Fotografi: Suvra Kanti Das/ZUMA Wire/imago images

Presidenti Emannuel Macron deklaroi në Nicë se "e gjithë Franca është sulmuar". Nëse ky vend sulmohet për shkak të vlerave të tij dhe të drejtës së lirisë së mendimit. "Ne nuk do të tërhiqemi." 

Forcimi i masave të sigurisë lidhet me kërcënimet dhe protestat masive kundër Francës në vendet myslimane.

Pakistan | Religion | Protest gegen Präsident Macron
Protestë kundër Macronit në PakistanFotografi: ARIF ALI/AFP

Të enjten ish-kryeministri i Malajzisë, Mahathir Mohamad, e quajti si të ligjshme "vrasjen e miliona francezëve". Ai e justifikoi këtë me "masakrat" franceze të epokës koloniale. Nën presionin e qeverisë franceze Twitter i fshiu mesazhet e shkurtra të Mahathir Mohamadit.

Bangladesch | Religion | Protest gegen Präsident Macron
Protesta kundër Francës në BangladeshFotografi: zabed Hasnian Chowdhury/ZUMA Wire/imago images

Protesta kundër Macronit pati edhe në Bangladesh, Pakistan, Afganistan si dhe në territoret palestineze. Udhëheqësi i Hamasit Fatih Hammad tha para demonstruesve në kampin e refugjatëve Xhebalia: "Abuzimi me profetin tonë Mohammed nga Franca shkel besimet e dy miliardë myslimanëve në të gjithë botën".