Forca është ngatërruar me kokëfortësinë | Politika | DW | 11.01.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Forca është ngatërruar me kokëfortësinë

Më shumë ushtarë dhe më shumë fonde për rindërtimin - presidenti amerikan, Xhorxh Bush në fjalimin e tij televiziv kërkoi mbështetje për ndryshimet e strategjisë amerikane në Irak

Bush gjatë fjalimit të tij

Bush gjatë fjalimit të tij

Koment
Një strategji të re Irak shpalli presidenti amerikan, Xhorxh Bush, por në të vërtetë ai nuk e ka ndryshuar shumë drejtimin e marshimit të trupave amerikane në Irak. Ai vetëm sa ja ka bërë më të vështirë sulmin kundërshtarëve të tij. Kështu presidenti mori hapur personalisht përgjegjësinë për gabimet e së shkuarës. Madje ai ka futur në strategjinë e tij disa nga rekomandimet e Komisionit "Bejker". Për shembull qeveria irakiane dhe vendet fqinjë të Irakut duhet të angazhohen më shumë për qetësimin e situatës. Por si edhe më parë, presidenti i ka dhënë përparësi kartës ushtarake.

Por fillimi i ofensivës diplomatike me përfshirjen edhe të fqinjëve të Irakut, nuk përfshin as Sirinë dhe Iranin. Përkundrazi këtyre dy vendeve Bush madje ju drejtohet me gjeste kërcënuese. Ashtu siç pritej numri i ushtarëvë në Irak do të rritet, pikë kjo që në rekomandimet e komisionit "Bejker" në planin afatgjatë cilësohet shprehimisht "e pakuptimtë."

Ushtarët mund të sigurojnë një rajon të caktuar, por kur ata të tërhiqen, atëherë çdo gjë mbetet si më parë. Këtë e ka treguar edhe e shkuara. Një problem tjetër: Prezenca ushtarake në Irak thith trupa që nevojiten urgjentisht diku tjetër, për shembull në Afagnistan.

Por për presidetin Bush nuk bëhet fjalë për tërheqjen e trupave nga Iraku. Argumenti i tij është se tërheqja e trupave do ta shpërbënte qeverinë irakiane dhe vendi do të zhytej në kaos.

Nga ana tjetër, Bushi ju bëri të ditur amerikanëve se edhe po qe se shkon strategjia e tij do të vazhdojë të ketë dhunë në Irak, një argumentim ky, i paarritshëm në cinizmin e tij. Sipas llogjikës së Bushit më shumë ushtarë të vrarë dhe civilë irakianë nuk mund të shihen si dështim i kursit të tij.

Bushi i përgatiti bashkatdhetarët e tij për më shumë viktima, megjithëse ai e di se numri i përkrahësve të luftës vazhdon të bjerë pa ndërprerje. Qëllimi i Bushit mbetet një Irak demokratik, që i lufton terroristët në vend që t'i fshehë ata. Kur mund të arrihet ky qëllim, për këtë nuk u tha asnjë fjalë. Sigurisht, jo brenda një viti, kjo duhet të jetë e qartë edhe presidentin Bush. Por ndoshta është pikërisht kjo me të cilën ai spekullon: Që ai mund të tregojë gjithmonë me gisht nga e ardhmja, drejt një kohe kur ai nuk është më në pushtet. Me pasojat e politikës së tij pastaj duhet të merret një president tjetër.

Kjo është në të vërtetë e frikshme. Një president amerikan, i cili ngatërron forcën me kokëfortësinë. I cili nuk sheh ose nuk do të shohë, se prezenca e vazhdueshme e amerikanëve, e dobëson pozicionin e tyre jo vetëm në rajon, por në mbarë botën.

Një president, i cili me çdo kusht vazhdon të ndjekë atë rrugë, së cilës ai ju fut njëherë, sepse me këtë ai synon të mënjanojë, që të pohojë dështimin e saj brenda mandatit të tij presidencial. që e vuri në qendër të presidencës së tij. Shumë faktorë të bëjnë të mendosh se pikërisht ky është motivi i vendimeve të tij.

 • Data 11.01.2007
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqnP
 • Data 11.01.2007
 • Autor Christina Bergmann
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/AqnP