2. Kalo tek lista qendrore e navigimit
  3. Kalo tek më shumë oferta të DW

Asgjë tjetër veç fitores!

la/(rtr,dpa)18 Qershor 2016

Shqipëria korr fitore historike në ndeshjen me Rumaninë. Ajo fiton për herë të parë në një Kampionat Europian. 1:0 për Shqipërinë, megjithë lojën e fortë të rumunëve.

Frankreich Fußball-EM Rumänien vs Albanien in Lyon Jubel
Fotografi: Getty Images/C. Brunskill

Brohorima të forta në stadiumin e Lionit nga tifozët shqiptarë, fitore historike, lojë e fortë, donimimi i skuadrës shqiptare sidomos në pjesën e dytë të ndeshjes. Megjithë përpjekjet e rumunëve, sidomos në pjesën e parë të lojës, Shqipëria fitoi në minutën e 43-të me golin e Sadikut. Shanset e shqiptarëve ishin të forta edhe në pjesën e dytë, por gol tjetër nuk pati.

Fotografi: picture-alliance/dpa/Y. Kochetkov

Ishte shansi i fundit: Të dyja skuadrat përdorën tone luftarake dhe ëndërronin për fitoren. Lojtari i mbrojtjes, Mërgim Mavraj lojtar i FC Këlnit, tha më parë se “Shpresa nuk vdes kurrë”. Me tone të forta ai i dha zemër skuadrës shqiptare. “Ne do të ofrojmë një betejë me Rumaninë dhe do të japim gjithçka.” Ndërsa legjenda rumune e futbollit, Gheorghe Hagi ishte shprehur me kritika më parë për skuadrën e tij. “Jemi ende të paaftë në sulm. Shoh se ne ndjehemi inferior, sepse nuk kemi lojtarë me personalitet”, thotë Hagi.

Frankreich Fußball-EM Rumänien vs Albanien in Lyon
Fotografi: Getty Images/J. Finney

Edhe sulmuesi rumun, Florin Andane ishte shprehur para ndeshjes me tone luftarake. “Një barazim nuk ndihmon, do të jetë luftë për jetë a vdekje, do të bëjmë gjithçka që të fitojmë.” Por fitorja anoi në Lion nga krahu i shqiptarëve.