Filloi punimet Samiti i Kombeve të Bashkuara | FOKUS | DW | 15.09.2005
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Filloi punimet Samiti i Kombeve të Bashkuara

Kofi Anan bën thirrje për luftë të përbashkët kundër varfërisë, terrorizmit dhe genocidit

Kofi Anan në Këshillin e Sigurimit

Kofi Anan në Këshillin e Sigurimit

Me keqardhje për kundërshtimet ndaj planeve të tij reformatore, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Kofi Anan, hapi punimet e samitit, që mbahet me rastin e 60 vjetorit të themelimit të OKB-së.

Pas një viti kritikash në rritje, Annan u bëri thirrje më tepër se 170 presidentëve dhe kryeministrave, të mbledhur në Nju Jork, që përmes një reforme të thellë të rikthejnë besueshmërinë e Organizatës dhe të mundësojnë që bashkarisht të luftohet varfëria, terrorizmi dhe genocidi.

Nga Shqipëria në Samitin e Nju Jorkut marrin pjesë Presidenti Moisiu dhe Kryeministri Sali Berisha.

Nga Kosova, Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen merr sot fluturimin për në Nju Jork. Para nisjes Petersen u takua edhe një herë me Kryeministrin e Kosovës, Bajram Kosumi.

 • Data 15.09.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqil
 • Data 15.09.2005
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink https://p.dw.com/p/Aqil